Erişilebilirlik

‘Çikolata Ye, Kalbini Koru’


‘Çikolata Ye, Kalbini Koru’

Her Ramazan Bayramı’nda tatlı tüketimine dair açıklamalar yapılır. “Azı karar, çoğu zarar” uyarıları şeker ve tatlı tüketiminin arttığı Ramazan Bayramı’nın olmazsa olmazıdır.

Şeker ve tatlı Ramazan Bayramı’nın olmazsa olmazıdır.
Şeker ve tatlı Ramazan Bayramı’nın olmazsa olmazıdır.

Avrupa Kardiyoloji Topluluğu Kongresi’nde sunumu yapılan yeni bir araştırmaya göre çikolata kalbe iyi geliyor. Bir başka deyişle çikolata tüketimi fazla olan bireyler daha az kalp sorunu yaşıyor.

İngiliz ve Kolombiyalı bilim adamlarının yaptığı birkaç farklı araştırmada 114 bin kişinin çikolata tüketimi incelendi. Deneklere gün içinde ne kadar şeker, kurabiye, sıcak kakao, çikolata ya da diğer tatlıları tükettikleri soruldu.

7 araştırmanın 5’inde, fazla çikolata yiyenlerin kardiyovasküler (kalp-damar) hastalıklara yakalanma risklerinin yüzde 37 azaldığı saptandı. İnme riskinin ise yüzde 29 azaldığı görüldü.

‘Çikolata Ye, Kalbini Koru’
‘Çikolata Ye, Kalbini Koru’

Araştırmalarda hiçbir çikolata üreticisinden maddi destek alınmadığını söyleyen uzmanlar, kalp sorunları, yaş, kilo, fiziksel aktivite, sigara gibi faktörleri göz önünde bulundurdukları araştırmalarda siyah (dark) çikolata ile sütlü çikolata arasındaki farkları ise incelemediklerini belirtti.

Kalbe Yarar Ama Kiloya Zarar

‘Çikolata Ye, Kalbini Koru’
‘Çikolata Ye, Kalbini Koru’

Ancak bugüne kadar yapılan araştırmalar siyah çikolatada daha çok bulunan polifenollerin kandaki inme ve kalp krizi riskini azaltan işlevleri arttırdığını gösteriyor. Polifenollerin tansiyon ve şeker hastalığıyla sonlanabilen insülin direncini düzenlemede de faydalı olduğu biliniyor.

Ancak tatlı tüketimi konusundaki uyarı geçerliliğini yitirmiş değil. Uzmanlar çikolatanın kalbe faydalarının yanında yüksek kalorisi nedeniyle kilo kontrolünü zorlaştırabileceğini bir kez daha hatırlatıyor.

XS
SM
MD
LG