Erişilebilirlik

CIA, Senato’yu da İzledi İddiası


Senato İstihbarat Komisyonu Başkanı Dianne Feinstein

Amerika istihbarat örgütü CIA'in, Senato tarafından CIA'i denetlemek için görevlendirilen Kongre çalışanlarının bilgisayarlarına sızarak bu görevlileri takip ettiği iddialarıyla ilgili bir iç soruşturma başlatıldığı bildirildi

Amerika istihbarat örgütü CIA'in, Senato tarafından CIA'i denetlemek için görevlendirilen Kongre çalışanlarının bilgisayarlarına sızarak bu görevlileri takip ettiği iddialarıyla ilgili bir iç soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Senato İstihbarat Komisyonu Başkanı Demeokrat Partili Senatör Dianne Feinstein, Çarşamba günü gazetecilere verdiği demeçte, New York Times ve McClatch’de yayınlanan haberlere istinaden bilgisayarların izlenmesiyle ilgili CIA’de iç soruşturma başlatıldığı haberlerini doğruladı.

Feinstein’in başkanlığını yürüttüğü Senato İstihbarat Komisyonu’nun Amerika eski başkanı George W. Bush'un döneminde terör zanlılarına yapılan işkencelerle ilgili başlattığı soruşturma dört yıl sürdü. Komisyon ve CIA arasındaki anlaşma çerçevesinde, milyonlarca sayfalık gizli belgelerin incelenmesi için kullanılan bilgisayarları komisyon üyelerine Amerikan istihbarat örgütü vermişti.

Kongre üyeleri, CIA görevlilerinin iki kurum arasındaki anlaşmayı ihlal ederek, senato komisyonunun kendileriyle ilgili hangi bilgilere ulaştığını öğrenmek amacıyla, senatörler için çalışan Kongre görevlilerinin bilgisayarlarında izinsiz arama ve yasadışı izleme faaliyetinde bulunduğunu iddia ediyor.

CIA Başkanı John Brennan, Çarşamba geç saatlerde yayınladığı bildiride, “sahte iddialar” olarak nitelediği durum karşısında, derin bir dehşete düştüğünü söyleyerek iddiaları yalanladı.
Senato İstihbarat Komisyonu, CIA tarafından kullanılan tartışmalı sorgulama tekniklerinin çok önemli istihbarat bulgularını ortaya çıkarmadığı sonucuna varan Aralık 2012 tarihli 6000 sayfalık raporu onaylamıştı.
XS
SM
MD
LG