Erişilebilirlik

CIA Başkanı: 'Yaptırımlar İran'ı Nükleer Hedeflerinden Caydırmaz'


CIA Başkanı: 'Yaptırımlar İran'ı Nükleer Hedeflerinden Caydırmaz'

Amerika Merkezi İstihbarat Dairesi CIA’nin Başkanı, ekonomik yaptırımların İran’ı nükleer silah geliştirme planlarından caydırmasını beklemediğini açıkladı.

CIA Başkanı Leon Panetta, Birleşmiş Milletler, Amerika ve Avrupa Birliği’nin uyguladığı yaptırımların ciddi ekonomik sonuçlar yaratabileceği ve İran rejimini zayıflatabileceğini söyledi.

Televizyonda konuşan Panetta, bununla birlikte İran’ın, muhtemelen iki nükleer bomba yapmaya yetecek kadar düşük düzeyde zenginleştirilmiş uranyuma sahip olduğunu belirtti. Ancak CIA başkanı, İran’ın elindeki nükleer malzemeyi silaha çevirmesinin en az iki yıl alabileceğini kaydetti.

Leon Panetta, İsrail istihbaratının, İran’ın nükleer silah geliştirme kararından giderek daha fazla rahatsızlık duyduğunu kaydetti. Ancak İsrail’in bu durumu askeri bir harekatla değiştirmeden önce, yeni yaptırımların etkisini görmek için Amerika’ya zaman tanıdığını söyledi.

Kore yarımadasındaki duruma da değinen CIA başkanı, ne kadar tehlikeli bir dönemden geçilirse geçilsin, iki Kore arasında silahlı bir çatışma çıkmayacağı tahmininde bulundu.

XS
SM
MD
LG