Erişilebilirlik

CIA Başkanı Kaşıkcı Cinayeti Hakkında Senatörlere Brifing Verecek


CIA Başkanı Gina Haspel’ın, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesi hakkında Senato liderlerini bilgilendirmesi bekleniyor. Senatörler, Kaşıkçı cinayetinden dolayı müttefik Suudi Arabistan’ı olası cezalandırmaya yönelik adımları değerlendiriyor.

Amerikan medyasında yer alan haberlere göre, CIA Başkanı Haspel bugün Senato’daki Cumhuriyetçi ve Demokrat liderlerin yanı sıra, kilit ulusal güvenlik komisyonlarının başkanları ve kıdemli üyeleriyle görüşecek. Haspel’ın brifing planı, konuyla ilgili bilgi sahibi olan ancak isminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili tarafından doğrulandı.

Her iki partiden senatörler, Kaşıkçı cinayeti ve ABD’nin olaya yanıtı hakkında yönetimden yetkililerin kapalı kapılar ardında verdiği brifinge Haspel’ın katılmamasına tepki göstermişti. Brifinge Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Savunma Bakanı Jim Mattis katılmıştı.

Kaşıkçı, iki ay önce İstanbul’daki Suudi konsolosluğunda öldürülmüştü. Ölmeden önce Washington Post gazetesinde köşe yazan ve bir süredir ABD’de yaşayan Kaşıkçı, Suudi rejimini eleştiren isimlerden biriydi.

Amerikalı istihbarat yetkilileri, Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın en azından cinayet planından haberdar olduğu sonucuna vardı ancak Başkan Donald Trump cinayetten kimin sorumlu olduğu konusunda belirsiz konuştu.

Dışişleri Bakanı Pompeo da geçen hafta senatörlere verdiği brifingin ardından yaptığı açıklamada, veliaht prensi cinayetle ilişkilendiren “hiçbir doğrudan rapor” olmadığını söylemişti.

Gina Haspel’ın geçen haftaki brifinge katılmamasıyla ilgil olarak bir CIA sözcüsü, Haspel’ın daha önceden zaten Kongre liderlerini Kaşıkçı hakkında bilgilendirdiğini ve hiç kimsenin onu ayrı tutmadığını belirtti. Beyaz Saray’dan bir yetkiliyse, Haspel’ın katılmama kararının kısmen, Kongre üyelerinin bu tür toplantılardan gizli bilgileri sızdırmasından duyduğu rahatsızlıktan kaynaklandığını kaydetti.

Trump’ın durumu ele alışından hoşnut olmayan senatörler, brifingin hemen ardından, ABD’nin Yemen’de Suudi öncülüğündeki savaşa desteğini kesmeye yönelik bir tasarıyı geçirmişti. Her iki partiden de destek alan tasarı 37’ye karşı 63 oyla kabul edilmişti.

XS
SM
MD
LG