Erişilebilirlik

CHP'den Yurtdışındaki Türkler'e Seçilme Vaadi


Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde aday saptama toplantıları kapsamında Almanya’ya gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Essen kentindeki Gruga Salonu’nda bir konuşma yaptı.

CHP’nin Almanya’da 10 eyalette bulunan örgütlerinin düzenlediği ‘Büyük Buluşma’ adlı ve yaklaşık 8 bin kişinin izlediği toplantıda konuşan Kılıçdaroğlu, yurtdışında yaşayan vatandaşların kendi milletvekillerini seçip Meclis’e göndermesi gerektiğini, CHP’nin de bu bağlamda kanun teklifi verdiğini söyledi.

Kılıçdaroğlu yaklaşık 30 kişinin yurtdışından vekil olarak seçilebileceğini savundu.

Almanya’da yaşayan Türkiye kökenlilerin yaşadıkları topluma kök saldıklarını hatırlatan CHP lideri, Almanya’yı demokratik sisteminden ötürü övdü.

Konuşmasının büyük bölümünü Türkiye’deki gelişmelere ayıran ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı sert sözlerle eleştiren Kılıçdaroğlu, Başbakan’ın Türkiye’yi demokratikleştirmediğini, nitekim 12 Eylül yasalarına el sürmediğini belirtti.
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:08 0:00
Linki indirmek için
Türkiye'nin üçüncü sınıf demokrasiye layık bir ülke olmadığını, CHP’nin demokrasiyi, bireysel hak ve özgürlükleri genişletmeyi hedeflediğini açıklayan CHP lideri, parti taraftarlarının bu hedef için yoğun destek vermesini istedi.Konuşmasında Soma'da yaşanan maden faciasının siyasete malzeme yapılmasını eleştiren Kılıçdaroğlu, “Ama kimse şunu unutmasın: 301 kişi hayatını kaybetti. Bunun hesabını mutlaka ama mutlaka soracağız. Bu Cumhuriyet Halk Partisi'nin namus borcudur” ifadelerini kullandı.

Son günlerde çok konuşulan 'çatı aday' konusunda büyük bir uzlaşmadan yana olduklarını ifade eden, ancak aday olabilecek isim konusunda ipucu vermeyen CHP lideri, kendisi ve yakınlarının telefonlarının dinlediğini öne sürerek, “Ne yaparlarsa yapsınlar. Yılmayacağız, korkmayacağız. Bizim genlerimizde, bizim dokularımızda Kuvayı Milliye ruhu yatar. Hiçbir kimseye boyun eğmeyiz biz” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu söz konusu konuşma öncesinde Essen’de temaslarda bulundu ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile vatandaşlarla bir araya geldi. Kılıçdaroğlu, UNESCO'nun kültür mirası arasında bulunan Zeche Zollverein adlı eski maden ocağının tarihinin anlatıldığı müzeyi de gezdi.
XS
SM
MD
LG