Erişilebilirlik

CHP’den Ankara’da Kutlama


Resmi olmayan sonuçlara göre İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı kazanan Ekrem İmamoğlu, Ankara’da ilk olarak Anıtkabir’i ziyaret etti. Atatürk’ün mozolesine çelenk bırakan İmamoğlu, burada saygı duruşunda bulundu ve dua etti. İmamoğlu daha sonra Anıtkabir özel defterini imzaladı.

İmamoğlu deftere şunu yazdı: “Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, bugün manevi huzurunda 1919 yılında başlattığın Kuvayi Milliye ruhunun 100. Yılının içerisinde aynı ruhla 21. yüzyılda fikri hür, vicdanı hür nesiller olarak, akıl ve bilimle cennet vatanımızın en güzel şehri İstanbul’a tüm tarihi birikimi, maneviyatını koruyarak milli unsurlardan asla taviz vermeden hizmet edeceğime söz veriyorum. Saygılarımla. Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Ekrem İmamoğlu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı.” İmamoğlu'nu Anıtkabir’de coşkulu bir kalabalık karşıladı.

İmamoğlu Ankara büyükşehir belediye başkanlıklarını kazanan Millet İttifakı'ndan Mansur Yavaş'la CHP merkezinde CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'yla görüştü.

Yavaş - İmamoğlu Görüşmesi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:05:40 0:00

Görüşmenin ardından genel merkez binasının önünde Kılıçdaroğlu, İmamoğlu ve Yavaş otobüsün üzerine birlikte çıktı ve toplanan kalabalığı birlikte selamladı.

Kalabalığa hitaben önce İmamoğlu konuştu.

İmamoğlu konuşmasında birlik-beraberlik mesajı verdi. Ekrem İmamoğlu, “Gülelim, bütün Türkiye gülsün, bu sandık Türkiye’yi buluşturan sandıktır. Bu sandığın kaybedeni yoktur. Bu bir uzlaşma sandığıdır. Buluşma-barışma seçimidir. Sevgi saygı dayanışma seçimidir. Ayrılıkçılığı bir tarafa iten, verdikleri oydan ya da yaşam biçimlerinden dolayı birbirlerine selam vermeyenlerin selam verme seçimidir. Tüm toplumu barıştırma konusunda tecrübelerimizi paylaşacağız. Yerel yönetimlerde çok büyük örneklere imza atacağız. Söz veriyorum. Kimseyi incitmeden, nispet yapmadan, kol kola, millet olma, vicdanı hür güzel bir nesil yetiştirmede işbirliği yapalım” dedi.

Kılıçdaroğlu - İmamoğlu Görüşmesi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:07:06 0:00

İmamoğlu’nun ardından Kılıçdaroğlu konuştu. Kılıçdaroğlu konuşmasında seçilen belediye başkanlarının huzur içinde kenti yöneteceklerini belirtti. CHP lideri, “Güzel günler göreceğiz hiç kimsenin endişesi olmasın. Ayrımcılıktan değil, beraber olmaktan yanayız. Hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek, her evde huzur, bereket olacak, o kentin caddelerinde, mahallelerinde ve sokaklarında insanlarımız huzur içinde gezecekler. O kentin çocukları, anneleri, çalışan kadınları mutlu olacak. Verdiğimiz sözlerin tamamını aşama aşama hayata geçireceğiz. Halkla belediye başkanları arasında karşılıklı güven oluşacak. O güveni yaydığımızda şu gerçek ortaya çıkacaktır; bir yerde CHP’li belediye başkanı varsa bilin ki orada huzur, birlik beraberlik, kardeşlik, vatan, bayrak, insan sevgisi vardır” dedi.

CHP lideri ayrıca, “Bizim belediye başkanlarımız oy versin vermesin bütün kenti kucaklayacak ve asla ayrımcılık yapmayacaktır” ifadesini de kullandı.

Kılıçdaroğlu, sandıkları bırakmayacaklarını da belirtti ve ''bütün sandıkların başında milletvekillerimiz ve ilçe başkanlarımız günün 24 saati görev başında” mesajını verdi.

Etkinlikte Mansur Yavaş bir konuşma yapmadı.

Bu arada Kılıçdaroğlu'yla görüşmeye giderken Ankara ve İstanbul büyükşehir belediye başkanlıklarını resmi olmayan sonuçlara göre kazanan İmamoğlu ve Yavaş'a yol boyunca da zaman zaman sevgi gösterilerinde bulunuldu.

Akşener'e ziyaret

CHP merkezinden sonra İmamoğlu İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'i ziyaret etti. Parti binasına girişte İmamoğlu'na sevgi gösterisinde bulunuldu. Akşener ve İmamoğlu görüşmenin ardından kameraların karşısına birlikte çıktılar.

Akşener İmamoğlu'nun çok zorlu heyecanlı bir kampanyayı son derece sağ duyulu, güler yüzle yönettiğini kaydetti. İmamoğlu'na ziyareti için teşekkür eden ve başarılar dileyen Akşener AKP'nin itirazlarıyla ilgili bir soruya, ikisi hariç tüm sandıkların ıslak imzalı tutanaklarının ellerinde olduğunu söyleyerek yanıt verdi. Akşener, "bu halde gidilmesi artık sadece yorar" dedi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı İmamoğlu'nu tebrik etmeye ve tansiyonu düşürmeye çağırdı.

İmamoğlu daha sonra seçim koordinasyon merkezinde Mansur Yavaş'ı ziyaret etti. Ziyaretin ardından merkezin önünde toplanan kalabalığa hitaben Yavaş bir konuşma yaptı. Yavaş konuşmasında şunları kaydetti:

''Artık ülkemizde yeni bir dönem başlıyor. Bu dönem ötekileştirmenin ortadan kaldırıldığı, insanlarının tümüyle kucaklaştırıldığı, belediye başkanlarının siyasete çok bulaşmadığı, başka siyasi partilerin genel başkanlarıyla uğraşmadığı, kendi hataları da olsa bunun suçunu vatandaşlara yüklemediği, özür dilemesini bilen, yaptığı işleri, icraatları ve vatandaşın parasını harcarken bundan sonra gayet şeffaf, o paranın sahibi olan halka bu projeleri sunan, onların parasını boşa götürmeyen yeni bir belediye başkanlığı anlayışıyla inşallah sizlere hizmet etmeye başlayacağız. Amacımız seçimleri kazandığımız illerde herkesin mutlu yaşaması, asla ve asla oy vermediyse bile kendisini dışlanmış hissetmemesi. Yaşadığımız kentlerde yatağa aç hiç kimsenin girmemesi, okumayan çocuğun kalmaması ve ekonomik seviyesinin yükseltilerek inşallah hayat standardını yükseltip açlık sınırı içerisinde kimsenin kalmaması arzumuz. Çılgın projemiz yok, insanları mutlu etmek en büyük projemiz.''

MSB'den İmamoğlu'nun Anıtkabir ziyaretine açıklama

Milli Savunma Bakanlığı, CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı ve kesin olmayan sonuçlarına göre kazananı Ekrem İmamoğlu'nun Anıtkabir ziyaretine tepki gösterdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Anıtkabir'de düzenlenen bütün törenlerin "Anıtkabir Hizmetleri Yönergesine" uygun olarak icra edilmesi gerektiği vurgulandı. Açıklamada, "Bugün Anıtkabir'de icra edilen törende, törene katılım sağlayanlar tarafından tören usul ve esaslarına uygun olmayan şekilde hareket edilmiştir. Konuya ilişkin ilgili personel ikaz edilmiştir" denildi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’nin Afganistan’dan Çekilmesinin Birinci Yıldönümü - 15 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:06 0:00
XS
SM
MD
LG