Erişilebilirlik

CHP'den 81 İlde Soylu Tepkisi


CHP Diyarbakır İl Başkanı Mehmet Sayın

İçişleri Bakanı Soylu’nun CHP’ye yönelik açıklamalarına açıklamalarının ardından olağanüstü toplanan CHP MYK, tüm Türkiye’de eş zamanlı açıklama yapılmasına karar verdi. Karar uyarınca Diyarbakır’da basın açıklaması yapıldı. Açıklama yapılmadan önce polis, CHP İl Teşkilatının bulunduğu iş merkezinin çevresinde zırhlı araçlarla önlem aldı.

Açıklama yapan CHP İl Başkanı Mehmet Sayın, Soylu’nun açıklamasına AK Parti ve Hükümet cephesinden açıklama gelmediğine dikkat çekti.

CHP'den 81 İlde Soylu Tepkisi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:50 0:00

​Soylu’nun açıklamalarının kaos çağrısı olduğunu savunan Sayın, ”Bu sorumsuz ve hadsiz tutum ateşle oynamaktır. Şehitlerimiz arasında ayrım yapan anlayış, şimdi de şehit cenazeleri üzerinden milleti bölmek peşindedir. Şehitlerimiz siyasi partilerin değil milletimizin evladıdır. AK Parti Genel Başkanı Erdoğan bu açıklamanın neresindedir? Eğer bu açıklamayı reddedip derhal İçişleri Bakanı hakkında gereğini yapmazlarsa, bilinmelidir ki bu münferit birinin densiz bir açıklaması olmaktan çıkar, derin mahfillerde hazırlanmış soysuz bir kaos planı olduğunu gösterir. Daha yeni tamamlanan seçimlerin toplumda gerilimleri yok edip sükunet ve huzuru tesis etmesi beklenirken, toplumu terörize eden bu açıklama eğer densiz bir çıkış değilse o zaman yeni dönemin çatışma ve kaos üzerinden kurgulandığının delilidir ”dedi.

CHP’nin cenazelere tam kadro katılmayı sürdüreceğini ifade eden Sayın, “Terörün kökünün kazınması ve bir daha şehitlerimizin gelmemesi büyük arzumuzdur. Ancak şehit cenazeleri olması durumunda bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bütün yöneticilerimiz, milletvekillerimiz, il başkanlarımız ve örgütlerimiz tam kadro halinde orada şehitlerimizin huzurunda olacaklardır. Hiç kimsenin bunu engellemeye gücü yetmeyecektir. Ortaya çıkabilecek olayların tek sorumlusu Süleyman Soylu ve ona imkan veren iktidardır" diye konuştu.

Sayın, sözlerini şöyle tamamladı; ”Ben de Soylu’ya AK Parti il başkanlarına şunu söylemek istiyorum; umarım o protokollerin olmayacağı, bizim onların oraya gitmeyeceği günler yaşarız.”

XS
SM
MD
LG