Erişilebilirlik

CHP ve MHP ‘Nazi Almanyası'nı Anımsattı


Aykan Erdemir geceyarısından sonra da devam eden TBMM oturumunda bu fotoğrafı Twitter'dan paylaştı

TBMM Genel Kurulu'nda İç Güvenlik Paketi görüşmeleri olaylı şekilde devam ettiği sırada CHP ve MHP'li vekillerden Almanya'da Nazi rejimine geçiş süreci yaşandığı tepkisi geldi. CHP'li Aykan Erdemir, Amerika'nın Sesi'ne, "Maalesef 23 Mart 1933 günü Almanya'da ne yaşandı ise bu gecede Türkiye'nin parlamentosunda benzer gelişmeler yaşıyoruz" dedi.

CHP Bursa Milletvekili Aykan Erdemir, TBMM Genel Kurulu'ndan Twitter aracılığıyla paylaştığı fotoğrafta elinde "Bugün 23 Mart 1933" yazılı döviz taşımasıyla dikkat çekti.

Erdemir'in o fotoğraf ile vermek istediği mesajı Amerika'nın Sesi'ne şöyle açıkladı:

"Bize 23 Mart 1933'te geçirilen yasayı anımsatıyor her iki yasada demokrasiye ve parlamenter sisteme darbe vuruyor. Biz o dönemin Almanya'sında yaşayanlar Türkiye'de yaşanmasın diye İç Güvenlik Paketi'ne karşı çıkıyoruz. Yaşasın toplumsal muhalefet ve demokrasi diyoruz."

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfi Türkkan da, Twitter aracılığıyla Erdemir gibi Almanya örneğini paylaştı. Türkkan, şu görüşlerini ifade etti:

"Şu anda bizim TBMM'de yaşadıklarımız 23 Mart 1933'de Almanya'da yaşandı. Bu tarihte Almanya'da ismi, ‘Halkta ve Almanya'daki sıkıntıların kaldırılmasına dair kanun’ çıktı. NSDAP, demokrasinin bütün açıklarını kullanarak Almanya'daki yetkilerin tamamını ele geçirdi bu kanunla. Bu kanunla Reichstag'ın tüm yetkileri 4 yıl süre ile Nazi kabinesine devredildi ve çalışmalarına bu süre için ara verildi. Böyle bir kanun çıkması için 2/3 çoğunluk kararı gerekiyordu. Bu çoğunluk kararının nasıl sağlandığı Nürnberg Uluslararası Ceza Mahkemeleri tutanaklarında mevcut. İnanılmaz bir finansal destek ve propaganda ile seçimde %43 oy alan Hitler, bu tarihte parlamentoyu SA'ya kuşattırdı. Hitler bu kanun çıkmadan evvel bir çok muhalifle birlikte 81 muhalefet milletvekilini içeri aldırdı. Bu kanundan sonra Almanya'da Hitler artık Faşist, diktatöryal despotik rejimi ile Halkı'na en büyük zulmü yaşatmıştır. 23 Mart 1933 de Almanya'da yaşananlar bu gece TBMM'de yaşanıyor. Şu anda TBMM'de yaşananları tarih nasıl yazacak merak ediyorum."

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

XS
SM
MD
LG