Erişilebilirlik

CHP Son Mesajını Kurtuluş Savaşı Cephesinde Verdi


Kilicdaroglu Ankara

Anayasa değişikliği paketiyle ilgili “evet” veya “hayır” oyu kullanımı için kampanya yürütülmesinde son gün olması nedeniyle gözler liderlerdeydi. Ana muhalefet partisi CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, son kampanya gününü yaşadığı ve yarın oy kullanacağı Ankara’da geçirdi.

CHP, son kampanya toplantısını yerini, Kurtuluş Savaşı’nda Ankara’daki Meclis’in savunulduğu nokta olan Polatlı ilçesi olarak belirledi. Kemal Kılıçdaroğlu, bugün öğlen Polatlı’da, tek adamlık eleştirisini sürdürdüğü konuşmasıyla yarın sandıkta “hayır” oyu kullanılmasını istedi. Türkiye’yi geleceği açısından önemli bir yol ayrımında gördüğünü söyleyen Kılıçdaroğlu, “Polatlı’dayız, milli kurtuluş savaşının verildiği topraklardayız. Gazilerimiz burada, onlar bize güzel bir Türkiye bırakmak için buradalar. Yarın kararımızı vereceğiz, demokratik parlamenter sistemi mi istiyoruz, yoksa tek adamı mı istiyoruz? Hep birlikte oturup düşüneceğiz” dedi.

“Bir kişi kandırılırsa devlet ele geçirilir”

Sözlerini “Meclis hikaye oluyor” devam ettiren Kılıçdaroğlu, TBMM’nin Yasama organı olarak yetkisizleştirildiğini ve itibarsızlaştırıldığını ifade etti. TBMM Başkanı’nın milletvekili oluşu ve Meclis içerisinden seçilmiş kişi kimliğiyle Cumhurbaşkanı makamına vekalet yetkisine sahip iken şimdi kim olduğu belirsiz Cumhurbaşkanı Yardımcısı’nın devlete başkanlık edeceğini anlatan Kılıçdaroğlu, devletin sadece 12 Eylül darbe dönemlerinde seçilmiş olmayan kişilerce temsil edildiğini söyledi.

CHP Son Mesajını Kurtuluş Savaşı Cephesinde Verdi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:46 0:00

Anayasa değişikli paketi için 15 Temmuz darbe girişiminin gösterilmesinin yanlış olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, bu girişimle ortaya çıktığı üzere devletin tek adama emanet edilemeyeceğini dile getirdi.

Kılıçdaroğlu, “Kol kola omuz omuza gidiyorlardı. 'Ne istediniz de vermedik' diyen ben miyim, o mu? Devleti teslim ettiniz. Orduyu, polisi, üniversiteleri, esnaf kuruluşlarını teslim ettiler, sonra ne oldu? Darbe girişimi oldu. Bunları hiç kimsenin unutmaması lazım. Bir kişiyi kandırırsanız, ikna ettiğinizde veya satın aldığınızda en geç 24 saat içinde devleti teslim edersiniz. Bu yetkiyi verecek misiniz? Ülkemizi, bayrağımızı seviyorsak ülkenin geleceğini düşünüyorsak hayır diyeceğiz. Bunun sağı solu, bunun partisi, lideri, şahsı yok. Bütün ülkücü, milliyetçi kardeşlerime, mütedeyyin kardeşlerime, demokrat, sosyal demokrat kardeşlerime sesleniyorum veya bir partiye ilgi duymayan kardeşlerime sesleniyorum, gün memleket günüdür, sandığa giderken Türkiye'yi düşüneceğiz. Normal seçimlerde her vatandaş arzu ettiği partiye oy verir ama bu seçim farklı. Şimdi şunu söylüyorum, 'evet' oyunun vebali çok ağırdır. Kimse altından kalkamaz, sonu belirsiz tehlikeli bir sürece Türkiye’yi sokmak, ağır vebaldir” diye konuştu.

Suriyelileri de anımsattı

Kılıçdaroğlu, konuşmasında eğer anayasa değişikliği kabul edilirse cumhurbaşkanlığı kararnamesi adı altında Cumhurbaşkanı’nın tek başına her türlü icraat yetkisine sahip olacağını ve isterse tek gecede Suriyelilere de vatandaşlık verebileceğini söyledi. Kılıçdaroğlu, Suriyelilere ev sahipliği yapılmasına dahil ama onlara vatandaşlık verilmesine karşı olduğunu vurgulayarak, şunları ifade etti:

“Eğer 'evet' çıkarsa bakanlar kurulu, başbakan da yok. Vatandaşlık vermek için Bakanlar Kurulu kararı gerekiyor bugünkü mevzuata göre. Tek adam rejiminde bir kişi karar verecek, 'sana vatandaşlığı verdim' diyecek. Kararnameye de gerek yok. Buna 'evet' diyecek misiniz? Ben Suriyelilere karşı değilim ama Suriyelilerin 81 ile dağılmasına karşıyım. Suriyeliler Türkiye’nin bir bölgesinde olsunlar her türlü yardımı yapalım. Suriyeliler geldi, Türkler ikinci sınıf vatandaş, onlar birinci sınıf vatandaş. Onların çocukları üniversiteye sınavsız giriyor, dükkan açıyor vergi vermiyor, hastaneye gidiyor sıraya girmiyor... Kim birinci sınıf vatandaş? Daha acı olanı var, bizim çocuklarımız El Bab’a gidiyorlar Suriye için, Suriye’nin gençleri Ankara’da, İstanbul’da volta atıyorlar. Bu doğru değil.”

Kılıçdaroğlu, Polatlı’daki toplantı ardından “Hayır” logolu parti otobüsüyle Gölbaşı ilçesini ziyaret etti ve sonrasında Ankara’nın merkezinde otobüs içerisinde halkı selamlayarak propaganda çalışmalarını tamamladı.

CHP “mahcup seçmen” kitleye güveniyor

Polatlı’da Amerika’nın Sesi’nin son gün değerlendirmesini aldığı CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, sandıktan “hayır” sonucu bekledikleri görüşünde ısrarcı. Bingöl, son açıklanan ve yüzde 60 üzeri “evet” oyu çıkacağı iddiasındaki anket sonuçlarını kasıtlı bulduklarını vurguladı. Türkiye’nin genelinde “kararsız” olarak anketlere yansıyan seçmen kitlesine dikkat çeken Bingöl, AKP’nin kamu sektörü başta olmak üzere özel sektörde pek çok yeri kontrol altında tutması nedeniyle ekmek kaygısıyla oyunu açıklamaktan tedirgin olan bir seçmen kitlesi olduğunu söyledi.

“AKP’nin içerisinden de ‘hayır’ görüşünde isimler olduğunu biliyoruz. Ancak kimse ön plana çıkmak istemiyor” diyen Bingöl, halkın bunun siyasi parti seçimi olmadığı bilincinde olduğunu ifade etti. Bingöl, “Halk oylamasında biliyorsunuz ‘mahcup seçmen’ gibi bir durum ortaya çıktı. Anketler için de görüşünü açıklamadan çekiniyor seçmenler artık. Kendi aleyhine kullanılabilir diye düşünüyor. Biz halkımızın sandıkta gereğini yapacağını düşürüyoruz” dedi.

Geri sayım

Yüksek Seçim Kurulu YSK'nın takvimi itibariyle halk oylamasına ilişkin propaganda yasağı, bugün saat 18 itibariyle yürürlüğe girdi. Yarın sonuçlara ilişkin 18.00 ile 21.00 saatleri arasında her türlü yayın organında sadece YSK’nın duyuruları yayımlanabilecek. Yarın saat 21.00'den sonra her türlü propaganda içerikli yayınlar da serbest olacak ancak YSK, sonuçlar erken ortaya çıkarsa gerekli gördüğü takdirde yasağı saat 21.00’den önce de kaldırabilecek.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

XS
SM
MD
LG