Erişilebilirlik

CHP Referandumun İptal Edilmesini İstedi


CHP referandumun iptal edilmesi için Yüksek Seçim Kurulu’na resmen başvurdu. CHP adına başvuruyu Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan yaptı. Tezcan, “Bu seçim meşruiyeti olmayan mühürsüz seçimdir” dedi.

Tezcan "Halk oylamasının iptalini istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Bülent Tezcan, CHP’li bazı milletvekilleri ile geldiği YSK’da yaptığı açıklamada, referandum süresince halkın iradesinin hakim olması için sonuna kadar çaba gösterdiklerini kaydetti.

Kampanya sürecinin OHAL şartları altında yapıldığını hatırlatan Tezcan,

“Bu bir oy hırsızlığı organizasyonudur, bu bir milli irade hırsızlığıdır” diyen Tezcan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu seçim, tarihimize bir yeni seçim türünü daha eklemiştir. O seçim türü de mühürsüz seçim olarak anılacaktır. Tarihimizde sopalı seçimleri görmüştük. Bu seçim ne yazık ki meşruiyeti olmayan bir mühürsüz seçime dönüşmüştür. Bu şekliyle kesinleşince meri olabilir, yürürlüğe girebilir ama hiçbir zaman meşru olmayacaktır. İşte bu sebeple sonuçlar henüz kesinleşmeden bütün hukuk yollarını kullanarak, meşru olmayan bu uygulamaya yine hukuk yoluyla son vermek üzere YSK'ya itiraz dilekçesi verdik. Halk oylamasının iptalini istiyoruz.”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger de ülkenin doğu ve güneydoğu bölgesinde çok sayıda problem olduğunu vurguladı.

CHP Referandumun İptal Edilmesini İstedi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:25 0:00

Kılıçdaroğlu YSK’ya Yüklendi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Yüksek Seçim Kurulu’nu sert sözlerle eleştirdi. Kılıçdaroğlu, partisinin milltvekillerine hitaben yaptığı konuşmada, Yüksek Seçim Kurulu’nun yasayı çiğnediğini ve görevini yapmadığını söyledi. Kılıçdaroğlu, YSK’nın gücünü halktan, kanundan ya da Anayasa’dan değil belli bir merkezden, özel bir siyasi otoriteden aldığını söyledi. CHP Genel Başkanı belli bir merkezden alınan yetkinin güç olmadığını da vurguladı.

​​Kılıçdaroğlu YSK’ya Yüklendi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:46 0:00

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Apple Kullanıcılarına Güvenlik Açığı Uyarısı - 19 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:55 0:00
XS
SM
MD
LG