Erişilebilirlik

CHP: ‘Manipülasyon Yapılıyor İmamoğlu 2-3 Puanla Kazanacak’


Ana muhalefet partisi CHP’nin seçim sayım süreci ve açılan sandıkların sayısı ve oy oranlarıyla ilgili itirazları sürüyor. Ankara’nın ardından İstanbul İl Başkanlığı’nda VOA Türkçe’nin sorularını yanıtlayan CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, seçim sonuçlarını açıklayan Anadolu Ajansı’nın manüplasyon yaptığını “Seçimin başında gerçek olmayan açıklamalar yapıyor” sözleriyle savundu.

Erdoğdu, iktidara yakın kanalların kötü bir sonuç açıklayıp, muhalefet temsilcilerinin moralini bozup, sandıkları terketmesine yolaçtığını da iddia etti. Erdoğdu, CHP adayı Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul’u en az 2-3 puan farkla kazanacağını iddia etti.

CHP’de “Ankara’yı kazanma” iddiası ve heyecanı yaşanıyor

CHP, Mansur Yavaş’ın Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı’na ilişkin seçim sonuçlarında önde gittiği bilgisiyle “Başkenti kazanacağız” heyecanı yaşıyor.

CHP Genel Merkezi’nde, İyi Parti’nin de “Millet İttifakı” çerçevesinde destek verdiği Yavaş’ın Ankara’da 1994’ten bugüne merkez sağ kontrolündeki büyükşehir belediye başkanlığını kazanmasına odaklanmış görünüyor. Parti binası giriş katında ve dışarıdaki dev ekran önünde toplanmış olan partililer, heyecanlı bir şekilde ekrana tv kanalları aracılığıyla yansıtılan seçim sonuçlarını takip ediyor. Bu sonuçlarda ne zaman ekranda Ankara’daki sandık sonuçları gösterilse alkışlarla birlikte “Mansur Başkan” sloganları da atılıyor.

CHP Ankara Milletvekili Haluk Koç da, İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İyi Parti Genel İdare Kurulu Üyesi Faruk Köylüoğlu ile birlikte Ankara’daki sonuçlara ilişkin bir açıklama yaptı. Koç, “Mansur Yavaş seçimi kazandı” diyerek CHP’nin Ankara’da hedefine ulaştığını iddia etti.

Koç, seçim sonuçlarına ilişkin Anadolu Ajansı’nın ilettiği verileri de eleştirerek, “İlginç bir seçim partisinde birlikteyiz. Seçim sonuçları açıklandığı andan itibaren Anadolu Ajansı'nın davranış kalıbı ortaya çıktı. Ankara ile ilgili gelişmelerde onlar da kabul etmiş görünüyorlar. Ankara'da bir tarih yazılıyor. Bizim elimizdeki veri akışına göre beş altı puan farkla Mansur Yavaş kazanmıştır. Resmi yavaşlatılmış veri akışı bile üç puana yakın fark gösteriyor. Seçimde yenilgi noktasında hazımsızlık yaşamakta olanların bunu kabul etmeleri gerekiyor. Türkiye'nin birçok yerinde YSK elli altı dakika veri akışını durdurmuştur. Hemşerilerim, sakin olacaksınız. Tüm tasnif işlemleri bitene kadar sandıktaki görevlilerimiz görevlerine devam edeceklerdir. Hiçbir sandık görevlimiz sandıkları asla terk etmesinler. Ankaralı hemşerilerimiz lütfen vakur olalım. 25 yıl sonra Ankara'da tarih yazılıyor. Bu İstanbul, Adana, Balıkesir gibi illerimiz de gecenin ilerleyen saatlerinde devam edecektir” diye konuştu.

Yavaş’tan sandıkları bekleme çağrısı

CHP’nin adayı Yavaş da, Twitter aracılığıyla Ankaralı seçmenlere sandıkları terk etmeme çağrısı yaptı. Yavaş, “Tamam İnşallah” etiketiyle “Islak imzalı tutanakların yüzde 51’i (1 Milyon 663 bin oy) sisteme girildi. 906 bin oy Millet İttifakı - 757 bin Cumhur İttifakı yüzde 54.4 – yüzde 45.6 ) Yenimahalle ve Çankaya’da açılan sandık sayısı düşük. Sandıklara sahip çıkıyoruz, sonuna kadar sandıklardan ayrılmıyoruz” paylaşımı yaptı. Yavaş, ayrıca “Değerli gönül daşlarım, Ankara bereket ve huzura yakın olsa da daha oyların yüzde 30’u sisteme girilmedi. Sandıklarımızı ıslak imzalı tüm oylar sisteme girilene kadar bırakmayalım” dedi.

XS
SM
MD
LG