Erişilebilirlik

CHP Lideri Kılıçdaroğlu Berlin'de


Avrupa gezisini sürdüren Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Berlin’de çeşitli temaslarda bulundu.

Geçen hafta AB’nin başkenti Brüksel’i ziyaret eden Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Pazar gününden bu yana yoğun bir gündemle Berlin’de temaslarda bulundu. Alman Sosyal Demokrat Partisi SPD’nin davetlisi olarak gelen Kılıçdaroğlu, Almanya’nın başkentinde Avrupa Parlamantosu Sosyalist Grubu Başkanı Martin Schulz, SPD Genel Başkanı Sigmar Gabriel ve Yeşiller Partisi Eş Başkanları Claudia Roth ve Cem Özdemir ile bir araya geldi, ayrıca Türk lobisinin temsilcileri ile çeşitli görüşmeler gerçekleştirdi. Görüşmelerinde geçen 12 Eylül’de Türkiye’de yapılan Anayasa referandumunu ve sonucunun beraberinde getirdiği tartışmaları sıksık gündeme getiren Kılıçdaroğlu, Anayasa değişikliklerinin toplumsal uzlaşıyla yapılması gerektiğini, ancak referandum sonrasında toplumun ikiye bölündüğünü ve çağdaş bir Anayasa'nın da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın gündeminde olmadığını öne sürdü.

Geçen dönemde Cumhuriyet Halk Partisi’nin Avrupa’daki sosyal demokrat ve özellikle de kardeş partisi SPD ile ilişkilerinin iniş ve çıkışlar yaşadığını belirten Kılıçdaroğlu, mikrofonumuza Brüksel ve Berlin ziyaretlerinin amacının bir tanesinin de CHP’deki değişimi tanıtmak ve ilişkilerde yeni bir sayfa açmak olduğunu belirtti.

Almanya’da muhafazakar kesimlerin Türkiye’nin AB üyelik sürecini iç politika malzemesi yaptığını hatırlatan Kılıçdaroğlu, bunu Türkiye’ye karşı haksızlık olarak tanımladı ve parti olarak Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne girmesinden yana olduklarını, bu konuda Alman sosyaldemokratlarında oluşan kaygıları da giderdiğini açıkladı.

Yurtdışında yaşayan Türkler'in konsolosluk ve büyükelçiliklere kurulacak sandıklarla oy kullanmasının sağlanması gerektiğini de dile getiren Kılıçdaroğlu, bu akşam saatlerinde Ankara’ya geri döndü.

İlgili bağlantılar

XS
SM
MD
LG