Erişilebilirlik

CHP: 'Hükümet Suriye’deki Hatalarını Jolie’yle Örtmeye Çalışıyor'


Dünyaca ünlü Hollywood yıldızı ve BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Özel Temsilcisi Angelina Jolie, iki gün süren temaslarının ardından dün Türkiye’den ayrıldı. Ancak Jolie’nin temaslarına ilişkin tepkiler hala devam ediyor.

Uzun süredir Türkiye’nin Suriye politikasını eleştiren Cumhuriyet Halk Partisi, hükümetin Jolie’nin Türkiye ziyaretinden siyasi çıkar elde etmeye çalıştığı görüşünde.

Bunu ilk dile getiren Trabzon’da konuşan CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi oldu. Hamzaçebi’ye göre, ''Angelina Jolie ile Türkiye'nin Suriye politikası, Türk ve dünya kamuoyuna sempatik gösterilmek isteniyor.''

Hamzaçebi: ‘İktidar Hollywood’dan medet umuyor’

CHP Grup Başkanvekili, ''En son Suriye konusunda BM'deki görüşmelerde Sayın Dışişleri Bakanı görüşüyle yalnız kalmıştır. Türkiye'nin dış politikasını, Türkiye'yi cihan devleti yapma iddiasında olan maceraperestler yönetmektedir. Hükümet dış politikada Hollywood yıldızlarından medet umuyor” dedi.

Ana muhalefet partisi, Suriyeli subay ve askerler ile ailelerin de kaldığı Apaydın Kampı ile uluslararası basında yer alan “Türkiye’den Suriye’ye silah sevkiyatı yapılıyor” iddialarını da gündemde tutmaya çalışıyor. Akif Hamzaçebi, Jolie’nin ziyaretiyle hükümetin bu konuları unutturmaya çalıştığını da dile getirdi:

“Apaydın kampında Özgür Suriye Ordusu'nun mensuplarının bulunduğu herkes tarafından bilinmektedir. Suriye'den Türkiye'ye gelmiş olup o kampta bulunan veya başka yerlerde bulunan kişilerin gidip orada eylem yaptığı bütün Hataylılar tarafından bilinmektedir. Bu apaçık bir gerçektir. Angelina Jolie bu gerçeği örtmeye yetmez, onun gülümsemesi bu acıyı, bu gerçeği örtmeye yetmez.''

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin de BM Yüksek Komiserliği Özel Temsilcisi Jolie’yi kabul eden İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’e kinayeli bir dille tepki gösterdi. Tekin, “İlk kez iktidar, sanata ve sanatçıya bu kadar hassas davranıyor. Keşke bu hassasiyeti bizim sanatçılarımıza da göstermiş olsa. Görüyorum ki Mustafa Amca'ya takla attıranların, şimdi bir yabancı sanatçının karşısında nasıl takla attıklarını görmek de beni utandırıyor. Gerçekten bu tablo Türkiye'ye yakışan bir tablo değildir” dedi.

Jolie’yi kabul eden Cumhurbaşkanı Gül uluslararası camiayı eleştirdi

Perşembe günü Kilis ve Islahiye’deki sığınmacı kamplarını ziyaret eden Angelina Jolie, cuma günü BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Gutteres ile birlikte yüksek hem Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından kabul edildi hem de İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru ile görüştü.

BM yetkililerini kabulünde “zor durumda bulunan halklara kucak açmanın tarihi geleneğin önemli bir parçasıdır bu defa da Suriye'den Türkiye'ye gelen misafirlere geçici koruma sağlıyoruz” diyen Gül, uluslararası camiayı da Suriye meselesine ve sığınmacılara yeterince ilgi göstermediği için eleştirdi.

BM Yüksek Komiseri: ‘Sorunları uluslararası topluma duyurmak bizim işimiz’

Eleştiriyi haklı bulan Gutterres ise Türkiye'nin Suriyelilere sağladığı imkanların her türlü takdiri hak ettiğini belirterek, “bizim de Suriyelilerin sesini uluslararası topluma güçlü şekilde duyurma sorumluluğumuz var” dedi.

Gutteres bu sözlerini Ankara Palas’ta düzenlediği basın toplantısında da yineledi. BM Mülteciler Yüksek Komiseri, başta Türkiye olmak üzere sınırlarını Suriyeli sığınmacılara açan tüm komşu ülkelere güçlü bir destek verdi.

''Türkiye, Lübnan, Ürdün, ve Irak Suriyeli mültecilerin tüm yükünü ve sorumluluğunu üstlenmiş ülkeler. Mültecilerin hepsi dramatik bir şekilde ülkelerini terk etmek zorunda kalmış. Avrupa, Afrika ve tüm dünyaya çağrıda bulunmak istiyorum. 'Ülkesini terk etmek durumunda kalan Suriyeli mültecilere sınırları açık tutun. Suriyeli kardeşlerine sadece sınırlarını değil, kalplerini de açtıklarından dolayı Türkiye ve Türk halkına derin şükran ve takdirlerimi sunuyorum.''

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Özel Temsilcisi Angelina Jolie de görevinin, dikkati Suriye halkının yaşadıklarına ve bu zor dönemdeki dayanışma ihtiyacına dikkat çekerek, uluslararası alanda farkındalık yaratmaya çalıştığını söyledi.

Yorumları oku (1)

Bu forum kapatıldı.
XS
SM
MD
LG