Erişilebilirlik

CHP’den ‘Sandığa Gidin’ Çağrısı


Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) Grup Başkanvekili Özgür Özel, İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu ile birlikte sabah saatlerinde Sur İlçesi’ndeki temaslarının ardından basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda konuşan Özel, Diyarbakır’da yaptıkları çalışmalardan AKP’nin halkı ikna edemediğini gördüklerini belirterek, “Bir anayasa değişikliği yapılıyor. Adalet ve Kalkınma Partisi, 15 yıl süreyle parlamenter sistemde hükümette kaldı. Annelerin gözyaşını durdurmak, yolsuzluğu, yoksulluğu bitirmek için hangi istediği desteği göremedi? İşsizliği ortadan kaldırmasına ne engel oldu? AK Parti, bu sorunun cevabını tüm Türkiye’ye veremediği gibi Diyarbakır’a da veremiyor. Diyarbakır’da ciddi bir huzursuzluk gördük. Diyarbakır’dan vereceğimiz bir mesaj var. ‘Evet’ diyenler ülkede bir kutuplaşmayı, sürtüşmeyi kullanarak, bundan sonrası için körükleyerek, vaat ederek devam ediyorlar. 16 Nisan ‘da ‘Hayır’ yeni bir başlangıç anlamına gelecek. ‘Hayır’ kutuplaşma yerine kucaklaşmayı, gözyaşı yerine umudu umutsuzluğun yerine, yeniden yaşama sevincini, kardeşliği müjdeleyebilir. Yeniden bir başlangıcı sağlayabilir, ama bunun bir yolu var o da sandığa gidip oyunu atmak. Türkiye’nin her yerinde her köşesinde sandığa giderek oy kullanmak. Mutsuzluk, küskünlük ve kırgınlığın karşılığı olarak sandığa gitmemek ‘Evet’ oyu atmak anlamına gelmektedir. Sandığa gitmemek kutuplaşmaya ‘Evet’, gözyaşının sürmesine ‘Evet’ anlamına gelecektir. Bundan sonra hepimize, Türkiye coğrafyasının dört yanındaki, bu ülkeyi seven, kalbinde insan ve memleket sevgisi olan herkesin görevi sandıklara katılımı arttırmak ve küskünlük ve üzüntünün karşılığı olabilecek seçimlerdeki oy kullanmama davranışı, aslında bu ülkede ayrışmaya,kutuplaşmaya,buradan kendi tek adam rejimini inşa etmeye çalışanların ekmeğine yağ süreceğini, ne kadar çok sandığa katılım olursa tek adam rejimini o kadar mümkün olmadığını anlatmamız lazım. Buradan tüm vatandaşlara çağrıda bulunuyorum, sandıklara gidin özgürce oyunuzu kullanın,” dedi.

Daha sonra sözalan CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ise OHAL koşullarında anayasa yapılamayacağını söyledi. Önce bölgede normalleşme sağlanması gerektiğini savunan Tanrıkulu, “AK Parti ve Erdoğan’ın yapması gereken önce bölgede normalleşmeyi sağlamak olacaktı. İçte, dışta barış sağlanır, bunun üzerinden ne gerekirse bir mutabakat üzerinden tartışma yapılır. Ama AK Parti, 15 Temmuz’dan sonra ortaya çıkan ortamı kendine Allah’ın bir lütfu saydı ve topluma sundular. Bu baskı ortamında anayasa gibi bir metni halkın oyuna sunuyorlar. Keşke sunulmasaydı ama sunuldu. Ben Türkiye halklarının 16 Nisan’da kendi üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getireceklerine inanıyorum. Ben bugün Diyarbakır’da bunu gördüm.Evet, büyük bir yıkım yaşandı ve büyük zulüm yaşandı. İnsanlarımız kendilerini iki kere sorumlu hissedip ‘Hayır’ diyecekler. Çünkü seçmenlerimiz ‘Evet’in zulüm politikalarına ‘Evet’ demek anlamına geldiğini biliyor. Diyarbakır’daki seçmenlerimiz bunun farkındalar,” dedi.

Tanrıkulu ‘boykot’ kararı alan Kürt partilerine de seslenerek, “Boykotun anlamı ‘Evet’ demektir. Dolayısıyla sandığa gidip tutumlarını ortaya koymak durumdalar. Sandığa gitmemelerinin anlamı zulüm politikalarına ‘Evet’ demektir, AKP’nin baskılarına evet demektir. Boykot kararlarını bir daha gözden geçirmelerini, sandığa gitmeleri çağrısı yapıyorum,” diye konuştu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Giuliani Büyük Jüri Karşısında İfade Verdi - 17 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:44 0:00
XS
SM
MD
LG