Erişilebilirlik

CHP’den Hükümete İlerleme Raporu Eleştirisi


CHP’den Hükümete İlerleme Raporu Eleştirisi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:50 0:00

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Ankara’nın Avrupa Parlamentosu 2015 Yılı Türkiye İlerleme Raporu’nu iade etmesini eleştirdi. CHP vekili, iadenin Avrupa Birliği ile müzakerelerde ve Suriye ilgili varılan anlaşmada sıkıntı yaratacağını söyledi.

Avrupa Parlamentosu’nun 2015 Türkiye İlerleme Raporu’nda 1915 olayları için soykırım ifadesini kullanması, Ankara’nın tepkisine neden oldu. Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır’ın “Yok hükmünde, geçersiz sayacağız. Raporu, daimi temsilcimiz AP’ye iade edecek,” açıklamasına CHP cephesinden eleştiri geldi.

Washington’da temaslarını sürdüren CHP heyetinden Eskişehir milletvekili Utku Çakırözer “Raporu ben de okuma fırsatı buldum. Temel hak ve özgürlüklere ilişkin bizim de Türkiye’de zaten söylediğimiz önemli tespitler, kaygılar var. Paylaşmadığımız unsurlar da var, örneğin Ermeni soykırım iddiaları konusunda beklentilerin rapora tekrar alınması, CHP olarak bizim de kabul etmeyeceğimiz bir konu. Ama içinde bu var diye, ‘Biz raporu iade ediyoruz, sizinle konuşmayız’ denmesi AKP’nin yaklaşımıdır ama bunun yerine raporun özellikle hak ve özgürlüklere ilişkin Türkiye’nin dış dünyadaki algısına ilişkin bölümlerini dikkate alıp bunu düzeltmek, bunu düzeltmek için de Avrupa ile yapıcı diyalog içinde olmak daha doğru bir politika, tercih olurdu diye düşünüyorum” dedi.

AB ile yapılan anlaşmanın bir parçası olan vize serbestisi getirilmesiyle ilgili yaklaşık 72 yasal düzenlemenin hızla geçirilmesi için Meclis’te olağanüstü çalıştıklarını söyleyen Çakırözer, raporun iadesinin sorun çıkarabileceğini vurguladı.

Utku Çakırözer, “Biz üzerimizde düşeni yaptığımızda AB’nin de üzerine düşen 2 unsur var. Birincisi AB Konseyi’nden vize serbestisi anlaşmasının geçmesi. İkincisi ve en önemlisi de Avrupa Parlamentosu’nda onaylanması. Bugün siz ‘Bunu biz tanımıyoruz, bunu iade ediyoruz’ dediğinizde, bundan belki de bir-bir buçuk ay sonra vize serbestisi için mevzuatı çıkardığımızda, bu sözler önlerine konulabilir” diye konuştu.

CHP’li vekil, bugünlerde daha sağduyulu daha diyaloğa açık bir söylem geliştirmenin hem hükümetin, daha da önemlisi Türkiye’nin, halkın çıkarına olduğunu söyledi.

Utku Çakırözer, İlerleme Raporu’nda gerilemenin olduğu söylenen alanlardan ifade özgürlüğü ve yargının bağımsızlığının Kopenhag yani AB üyelik kriterlerinin özü olduğuna da dikkat çekti. Çakırözer, “Umarım hükümet de raporun içindeki unsurları yapıcı eleştirel tespitler olarak görüp, bunları düzeltme yolunda parlamentoda bizimle, muhalefetle ya da tek başlarına çıkarabilecekleri kanunlarda Türkiye'nin demokrasisini ileri götürecek adımlar atarlar” cümlelerini kullandı.

  • 16x9 Image

    Dilge Timoçin

    Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler mezunu Dilge Timoçin mesleğe 2000 yılında NTV'de başladı. 2008'de Habertürk TV'ye transfer oldu, dış haber sorumlusu olarak görev yaptı. ShowTV'de dış haber editörü ve spiker olarak çalışan Timoçin, sonrasında Al Jazeera Türk'e geçti; Al Jazeera İngilizce için prodüktörlük yaptı. Dilge Timoçin VOA Türkçe'ye katılmadan önce Reuters, Deutsche Welle gibi yabancı basın kuruluşlarıyla çalışıyordu

XS
SM
MD
LG