Erişilebilirlik

CHP’de Halep Çatlağı


Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’deki YPG hedeflerine dönük top ateşi sonrası uluslararası kamuoyunda olduğu gibi Türkiye’de de kara harekatı tartışmasını gündemin ön sıralarına taşıdı. Tartışma ana muhalefette bulunan Cumhuriyet Halk Partisi’nde de iki farklı yaklaşık olduğunu gözler önüne serdi.

Bu akşam CNN Türk’te yayınlanan Tarafsız Bölge programına katılan Cumhuriyet Halk Partisi eski Genel Başkanı ve Antalya milletvekili Deniz Baykal, hükümetin dış politika çizgisini destekledi.

“Azez-Halep hattını açık tutmak için Türkiye’nin bombalama hakkı vardır”

2000-2010 yılları arasında CHP’nin liderliğini üstlenen Baykal, Türkiye’nin Suriye’de savaşa girmesine karşı çıksa da Azez-Halep hattını açık tutmak için Türkiye'nin bombalama hakkı olduğunu söyledi: “Şu anlık bu bombalamaların etkili olduğu anlaşılıyor. Güneyden Halep'e sızma planı olduğu anlaşılıyor. Halep, Sünni İslam kentidir. Bu kenti Rusya'nın, Esad'ın himayesine teslim etmek üzerine bir politikayı çok ciddi sorgulamak lazım. Niye göçüyor insanlar? Orada Halep'te bir katliam var. Tarihi kimliği değiştirecek süreç yaşanırken 'durun', 'bekleyin' veya 'izleyin' demek doğru olmuyor. O hattın açık olması Halep'ten bir göç dalgasının yönelmemesi açısından çok önemli. Olay PYD olayı değil, Halep olayıdır. Olay Şii kuşatmasıdır.”

Suriye’nin bu hale dönüşmesinde hükümetin olumsuz rolü olduğunu belirten Baykal, mezhepçi siyaset anlayışına karşı çıkarken “gönül ister ki IŞİD değil orada bizim alıştığımız türde bir Sünni İslam ortaya çıksa. Sünni alan da IŞİD’leşti, bu da fevkalade vahim bir gelişmedir” diyerek mezhepsel bir referans vermekten de geri durmadı.

Kılıçdaroğlu: CHP, Türkiye’yi savaş sokacak her kararın karşısındadır

CHP’nin eski genel başkanı, Suriye’de IŞİD yerine Sünni İslam’ın ortaya çıkmasını dilerken partinin mevcut genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün IŞİD dışındaki Ahrar-üş Şam gibi yapılanmaları kastderek hükümeti cihatçı çetelere destek çıkmakla suçladı.

“CHP safını belirlesin” diyen Başbakan Davutoğlu’na tepki gösteren CHP Genel Başkanı, “CHP 1 Mart 2003 Tezkere’sinde olduğu gibi Türkiye’yi savaşa sokacak her kararın karşısındadır. Terör örgütü liderlerini ülkemize davet edenlere karşı, terörü toptan reddeden, pazarlık konusu yapmayan CHP’nin safı çok net bellidir,” dedi.

CHP genel başkan yardımcılarından Öztürk Yılmaz da Suriye’deki kaosun baş sorumlusu olarak mezhepçi bir anlayışla rejim değişikliği yapmak istediğini iddia ettiği AKP hükümetini gösterdi.

“Teröre teslim olmuş veya terörden beslenen bir siyaseti reddediyoruz”

2014 yılında IŞİD tarafından işgal edilen Musul Başkonsolosluğu’nda başkonsolosluk yapan CHP Dış İlişkilerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, “Türkiye'yi Suriye'de savaşa sokacak bir oldu-bittiye kesinlikle karşıyız. Suriye iç savaşının bugüne kadar en ağır maliyetini Suriye halkından sonra Türkiye ödemiştir ve ödemeye devam etmektedir. Hal böyleyken ülkemizi terör örgütlerinin hedefi haline getirecek tehlikeli bir maceraya itenler bu ağır sorumluluğun altından kalkamayacaklardır. Terörün her türünü en şiddetli şekilde kınıyoruz. Teröre teslim olmuş veya terörden beslenen bir siyaseti reddediyoruz. Bu noktada, ülkemize dönük her nereden gelirse gelsin yapılacak her türlü saldırının meşru müdafaa hakkımız çerçevesinde bertaraf edilmesi zaten uluslararası hukukun da sağladığı bir haktır,” dedi.

CHP: Yeni bir tezkereden kaygı duyarız

CHP, Suriye’de yaşanan gelişmelerle ilgili hükümetten Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne bilgi vermesini istiyor. İktidardan tansiyonun düşürülmesini isteyen CHP Meclis Grup Başkan Vekili, AKP’nin TBMM’ye yeni bir tezkere getirmesi ihtimalinden de kaygı duyuyor: “Hükümetin ne yapmak istediğine bağlı olarak belki onları yapmak istediklerine yeni bir tezkere gerekebilir ama biz yeni bir tezkere arayışından korkarız, endişe duyarız. Hükümetin ne yapmak istediğini bir an önce Meclis ile paylaşması gerekiyor. Bizce hükümet geçtiğimiz tezkeredeki yetkilerini aşarak bir şey yapmaya çalışırsa bu kendisini hem Türkiye’de hem uluslararası hukukta ve uluslararası meşruiyet bağlamında uluslararası kuruluşlar nezdinde de sıkıntıya sokar.”

Türkiye komşusu Suriye’nin toprak bütünlüğüne yönelik sınır ötesi harekatta bulunmasının Türkiye’ye yönelik tepkileri daha da arttıracağını söyleyen Özgür Özel, “iflas ettiği artık bütün dünyaca bilinen Suriye politikası baştan aşağıya değiştirilmelidir” dedi.

CHP lideri ve sözcülerinin Türkiye’nin dış politikasını yerden yere vuran yaklaşımlarına karşın eski genel başkanın Azez’e yönelik top ateşine destek vermesi ve “Şii İslamı kuşatması altındaki Suriye’de IŞİD dışında bir Sünni İslam” seçeneğini temenni etmesi yakın gelecekte CHP içinde tartışmanın büyüyebileceğinin de bir göstergesi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Anayasa Mahkemesi Kürtajı Yasallaştıran Kararı Kaldırdı - 24 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:57 0:00
XS
SM
MD
LG