Erişilebilirlik

CHP Adalet İçin Ankara'dan İstanbul'a Yürüyecek


Kılıçdaroğlu: "Tek Kişi Olsam da Maltepe Cezaevi'ne Kadar Yürüyeceğim"
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:53 0:00

MİT TIR’ları davasında CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun 25 yıla mahkum edilip tutuklanmasının ardından olağanüstü olarak toplanan Cumhuriyet Halk Partisi Merkez Yönetim Kurulu Ankara’da “adalet yürüyüşü” başlatma kararı aldı.

Ana muhalefet partisinin aldığı kararı parti genel merkezinde kısa bir basın açıklaması yapan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu dile getirdi.

Kılıçdaroğlu, “Türkiye ilk kez bu kadar ağır bir tabloyla karşı karşıya. Yarın saat 11’de Güvenpark’ta olacağım. Elimde sadece bir afiş olacak. Üzerinde adalet yazacak. Adaletin olmadığı bir ülke mi olur? Adaletin olmadığı bir devlet mi olur? Adaletin olmadığı bir halk mı olur? Devletin temeline dinamit koyuyorlar. Adaletin temeline dinamit koyuyorlar. Yürüyüşümüzü başlatacağız. Adalet bu ülkeye gelinceye kadar yürüyüşümüzü başlatacağız. Demokrasi ve adalet bu ülkeye gelinceye kadar…” dedi.

Kılıçdaroğlu, “olağanüstü hal” ilanını darbe olarak niteledi

CHP lideri, 15 Temmuz Darbe Girişimi sonrası Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla alınan olağanüstü hal kararını “20 Temmuz Darbesi” olarak niteledi: “Adaleti mumla aradığımız günlerdeyiz. Bugün ortaya çıkan tablo, 20 Temmuz darbesinin ortaya çıkardığı tablodur. Asıl suçluların yargılanmadığı masum insanların hapsedildiği bir durum yaşıyoruz. Yasadışı yoldan eğer silah götürülüyorsa o kişilerin yargılanması gerekir. Hiçbir veri ve delil olmaksızın 25 yıla mahkum ediliyor. Hangi anlayışla, hangi hukukla? Bunu asla ve asla kabul etmiyoruz.”

“Hakimler sarayın sopası olma görevini yerine getiriyorlar”

Kemal Kılıçdaroğlu, Berberoğlu’nun tutuklama kararını veren mahkemeyi de sert bir dille eleştirdi: “Bu kararı verenler bu kararın altında kalacaklar. Biz yıllarımızı demokrasi için, adalet için harcadık. Adalet istiyoruz bu ülkede. Demokrasi istiyoruz, düşünce özgürlüğü istiyoruz. 20 Temmuz darbesini yapanlar demokrasiyi yok ettiler. Hakim, hakim olmaktan çıktı. Gözünü dikmiş ‘Saray nasıl talimat gelecek de nasıl karar vereceğim’ diyor. Bunlar sadece sarayın sopası olma görevini yerine getiriyorlar.”

Kılıçdaroğlu: Önce Maltepe Cezaevi'ne yürüyeceğim

Kemal Kılıçdaroğlu, CNN Türk yayınında yürüyüşle ilgili sözlerine açıklık getirdi. Yürüyüşünün ilk hedefi olarak İstanbul Maltepe Cezaevi gösteren CHP lideri, kırmadan dökmeden direniş başlatacaklarını söyledi.

“Ben yürüyeceğim. Arkamdan bir kişi gelir on bin kişi gelir. Ben bu ülkede adalet sağlanıncaya kadar ben yürüyeceğim. Tek başıma kalsam da yürüyeceğim. Elime silah alıp sokağa çıkmayacağım. Arzu eden herkes gelebilir ama provokasyona teslim olmayacağız. Gerçekleri söylemek zorundayız. Bunu yapmazsak ülkemizi ciddi felaketler bekliyor. Artık bıçak kemiğe dayandı. Direniş Türkiye’de adalet kalmadı. Kayınpederi olan damatlar her türlü barajı aşıyorlar. Devleti devlet yapan iki şey vardır. Adalet ve ordu. İkisini de çökerttiler” dedi.

CHP İstanbul İl Başkanı: Yarın 11'de Maçka Parkı'ndayız

CHP İstanbul örgütü de Kılıçdaroğlu’nun açıklamasının ardından Maçka Parkı’nda adalet nöbetine başlıyor. CHP İl Örgütü, Enis Berberoğlu’nun konulacağı cezaevinin önünde Berberoğlu tahliye olana dek “adalet nöbeti” tutma kararı da aldı.

Amerika’nın Sesi’nin sorularını yanıtlayan CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat, “ Perşembe günü sabah 11’den itibaren Maçka Parkı’nda olacağız. Çünkü Enis Berberoğlu’nun tutuklanması CHP’yi tasfiye etme girişimin başlangıcıdır. Hedef ana muhalefeti etkisiz hale getirmek. Çünkü kamuoyunda diri olan tek muhalefet partisi. Belki ileriki günlerde CHP yöneticilerini tutuklyarak marjinalize etmek isteyebilirler” dedi.

CHP İstanbul milletvekili Gürsel Tekin de 81 ilde CHP örgütlerinin adalet nöbeti yapacaklarını açıkladı.

Dinç Çoban: Başka CHP’li milletvekilleri de tutuklanabilir, AKP baskın seçim yapabilir

CHP’yi yakından takip eden gazeteci Dinç Çoban, Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasının ardından AKP’nin baskın seçimi gündeme getirebileceğini söyledi.

Amerika’nın Sesi’ne değerlendirmelerde bulunan Hayırlıhaber.net sitesinin yayın yönetmeni Çoban, “Uzun zamandır AKP’nin kendi yerel yönetimlerinde var olan Fethullahçıları temizlemek için bir erken seçim yapacağını düşünüyordum. FETÖ işi kendilerine bulaşır diye AKP içindeki Fethullahçı belediye başkanları ve meclis üyelerine dokunamıyorlardı. Enis Berberoğlu’nun tutuklanması ardından CHP’nin sokağa çıkmasıyla kaos edebiyatı ile erken seçimleri gündeme getirebilirler” dedi.

Dinç Çoban, İstanbul milletvekili Enis Berberoğlu’nun ardından yargılanmakta olan başka bazı CHP milletvekillerinin de önümüzdeki dönemde tutuklanmasının artık sürpriz olmayacağını dile getirdi.

TBMM'nin 20 Mayıs 2016'da verdiği dokunulmazlığı kaldırma kararının ardından aralarında Aykut Erdoğdu, Veli Ağbaba, Sezgin Tanrıkulu, Deniz Baykal, Tuncay Özkan, Muharrem ince'yle birlikte CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun da bulunduğu 51 milletvekilinin dokunulmazlıkları kaldırılmıştı.

XS
SM
MD
LG