Erişilebilirlik

Chomsky: ‘Türkiye’nin Durumu Üzücü’


Noam Chomsky

Cumhuriyet gazetesi genel yayın yönetmeni Can Dündar ve Ankara temsilcisi Erdem Gül’ün, yayımladıkları MİT tırları ve silahlar haberi nedeniyle devletin gizli bilgilerini ifşa etmek ve casusluk suçlamasıyla mahkeme tarafından tutuklanıp Silivri cezaevine konulmasının ardından tutuklamalara dünyadan ve Amerika’dan tepkiler devam ediyor.

Ünlü Amerikalı düşünür, tarihçi ve dil bilimcisi Noam Chomsky, Can Dündar ve Erdem Gül’ün tutuklamalarının ardından basın özgürlükleri ve Türkiye’nin genel durumuyla ilgili, Amerika’nın Sesi’nin sorularını yanıtladı.

‘Erdoğan, otoriter bir yönetim kurmak istiyor’

Noam Chomsky, Türkiye’de basın özgürlükleri konusunda neler düşündüğüyle ilgili bir sorumuzu, “Türkiye'de basın özgürlüğüne karşı yapılan saldırılar konusundaki son yazdığım makaleye ve ondan sonra yaptığım açıklamalara ekleyecek fazla bir şeyim yok. Bu açıklamalarda, Erdoğan'ın acımasız ve tehlikeli bir biçimde geriye doğru giden bir süreçte temel hak ve özgürlükleri ortadan kaldırmak ve otoriter bir yönetim kurmak istediğini ifade etmiştim” diye yanıtladı.

‘Özgürlük isteklerini boğuyor’

Noam Chomsky, Amerika’nın Sesi’nin, Türkiye’de basın özgürlükleri ile ilgili çeşitli sorularının cevabını, Washington Post gazetesinde ‘Sınır Tanımayan Gazeteciler’ örgütünün genel sekreteri Christophe Deloire ile ortak kaleme aldıkları yazıda uzun uzun anlattığını da vurguladı. Chomsky, Türkiye’de basın özgürleri konusunda referans olarak gösterdiği yazısında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türk hükümetine yönelik sert eleştirilerde bulunmuştu.

Washington Post gazetesinde yayımlanan yazısında Chomsky, Türkiye’deki basına yönelik baskılardan iktidarı ve Erdoğan’ı sorumlu tutmuştu. Antalya’da yapılan G20 Zirvesi öncesi basın özgürlüğüyle ilgili yaşanan son gelişmeleri kaleme alıp endişelerini paylaşmıştı. Türkiye’nin bölgedeki sorunları çözebilmesi için istikrara ihtiyacı olduğunu, istikrarlı bir Türkiye’nin ancak gerçeklerin söylenebilmesi koşulu ile sağlanabileceğini vurgulamıştı.

Referans gösterdiği yazısında, “Gazeteciler, ‘Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne’ göre demokrasinin bekçileridir. Eleştirilerden rahatsız olmadan bir ülkeyi kontrol etmek isteyen herkes gazetecilere susturmaya çalışır ve ne yazık ki, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da özgür haykırışlarını boğmakta ustalaştı. Türkiye, basın özgürlükleri sıralamasında 180 ülke arasında 149’uncu. Türkiye, basın özgürlüklerini kısıtlama konusunda yaptığı uygulamaları giderek kötü bir alışkanlık haline getirdi.”

Geçtiğimiz haftalarda da ise Chomsky, Boston Üniversitesi’nde düzenlenen bir panele, Türkiye’den gelen gazeteci yazar Hasan Cemal ile birlikte katılmış ve aynı eleştirileri burada da dile getirmişti.

‘İlerlemeler tersine dönüyor

Ünlü düşünür Noam Chomsky, Türkiye’nin genel durumuyla ilgili neler düşündüğüyle ilgili sorduğumuz bir soruyu da, Türkiye’nin geldiği noktayı endişe ve üzüntüyle izlediğini belirterek, Cumhuriyet Türkiye’si ve Atatürk devrimlerine vurgu yaparak yanıtladı.

20’inci yüzyılın başlarında Cumhuriyet’in kurulmasının ardından yapılan ilerlemelerin, son dönemde kararlı bir şekilde geriye döndürüldüğünü belirten Noam Chomsky, “Türkiye'nin bu yüzyıl başlarında yaptığı kayda değer ilerlemelerin şimdi kararlı bir biçimde tersine döndürülmekte olduğunu görmek gerçekten üzücü” diye yanıtladı.

Noam Chomsky kimdir?

Noam Chomsky, 86 yaşındaki Amerikalı dilbilimci, filozof, düşünür, akademisyen ve yazar. Massachusetts Institute of Technology üniversitesinde (MIT) enstitü profesörü. Chomsky, halen yaşayan en büyük düşünürlerinden biri olarak kabul ediliyor. Chomsky 1950'li yıllarda başlattığı dilbilim hareketi ile insan dilini incelemeye yeni ve güçlü bir bakış açısı getirmiş ve Evrensel Gramer fikrini yaratmış Chomsky dilbilimci kimliğinin dışında fikirleri ve yaptığı çalışmalarla siyaset bilimi, psikoloji, sosyoloji alanlarında da dünyanın önde gelen isimlerinden biri olarak kabul ediliyor. Savaşı karşıtlığı, kapitalizmi ve sömürgeciliği eleştirmesiyle muhalif, radikal ve aktivist çıkışlarıyla tanınıyor.

XS
SM
MD
LG