Erişilebilirlik

Cezayir Cumhurbaşkanı Buteflika İstifa Etti


Cezayir’de 6 haftadır devam eden protesto gösterilerinde halk tarafından istifası istenen Cumhurbaşkanı Abdülaziz Buteflika, 20 yıllık iktidarına son vererek istifa ettiğini açıkladı. Ordunun desteğiyle 1999 yılında cumhurbaşkanı seçilen Buteflika, 20 yıl sonra ordunun baskısıyla görevinden ayrıldı.

Geçtiğimiz Pazartesi günü görev süresinin sona ereceği 28 Nisan’dan önce istifa edeceğini açıklayan Buteflika, öngörülen süreyi beklemeden Anayasa Konseyi’ne istifasını sundu.

Sokaktan gelen baskının ardından Mart ayında 5’inci kez aday olmayacağını, seçimleri belirsiz bir süre erteleyeceğini ve yeni bir anayasa yazacağını açıklayan Buteflika, ülkede sistemin değişmesi için ayaklanan halkı ikna edemedi.

Buteflika’nın en sadık adamlarından Genelkurmay Başkanı Ahmed Gaid Salah’ın, Mart ayı sonunda, "Anayasa’nın 102’inci maddesini işleterek Buteflika’nın istifasını istemesi" dönüm noktasıydı. Buteflika, 1 Nisan Pazartesi günü iktidarının resmen sona ereceği’ 28 Nisan öncesinde istifa edeceğini açıkladı. Ancak bu adım da halkı ve orduyu ikna etmeye yetmedi.

Genelkurmay Başkanı’nın baskısı belirleyici oldu

Buteflika’nın istifasında Genelkurmay Başkanı Ahmed Gaid Salah’in baskısı belirleyici oldu.

Genelkurmay Başkanı Salah, 2 Nisan Salı sabahı Buteflika’nın istifa edeceğini açıklamasından sadece birkaç saat önce sert ifadeler içeren bir açıklama yayınlayarak, "anayasal prosedürün hızla işletilmesini ve tek derdi kendi kişisel çıkarları olan bu çetenin iktidarı terketmesini" istedi.

Salah açıklamada, "Ordunun tek amacı, ülkenin zenginliklerini kendi çıkarları için kullanmak isteyen bir avuç insana karşı halkı korumaktır" ifadelerine yer verdi.

Salah’ın bu açıklamasından birkaç saat sonra Buteflika, resmi haber ajansı aracılığıyla Anayasa Konseyi’ne istifasını sunduğunu duyurdu.

Yaklaşık 20 yıldır ülkeyi yöneten 82 yaşındaki Buteflika, 2013 yılında felç geçirdikten sonra, tekerlekli sandalyeye bağlı kalmış, ülke yönetimini Buteflika’nın kardeşi ve bir küçük grup ele almıştı.

Cezayir halkı beşinci kez aday olacağını açıklayan Buteflika’ya karşı 22 Şubat’ta ayaklanmış, rejimin her geri adımında daha güçlü sokağa çıkarak 6 haftadır Buteflika’nın istifa etmesini istemişti.

Anayasa gereği, Senato 3 ay süreyle yönetimi üstlenecek ve geçici bir hükümet kurarak ülkenin seçime gitmesini sağlayacak.

İstifa haberini Cezayir sokaklarına dökülerek kutlayan halk, istifanın ardından nasıl bir yapı oluşacağı konusundaki belirsizlik nedeniyle protesto gösterilerine devam edeceklerini ve Cuma günü 7’inci büyük eylemi düzenleyeceklerini duyurdu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 13 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:19 0:00
XS
SM
MD
LG