Erişilebilirlik

Cerablus’a Büyük Operasyon İddiası


IŞİD’e karşı Cerablus’ta Türk uçaklarının katılacağı büyük bir operasyon yapılacağı öne sürüldü.

Bu iddia, AKP’ye yakınlığıyla bilinen “Yeni Şafak” gazetesinin Ankara Temsilcisi Abdülkadir Selvi tarafından ortaya atıldı. Abdülkadir Selvi, dünkü yazısında, IŞİD’i kentten temizlemek için yapılacak büyük operasyonda Türk kara birliklerinin yer almayacağını, ancak Türk ve ABD uçaklarının hava saldırılarında bulunacağını öne sürdü. Selvi’ye göre, karadan da, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile birlikte Arap ve Türkmen güçleri IŞİD’e saldırıda bulunacak. Düzenlenecek operasyonlara cihatçı örgütler katılmayacak.

Selvi, operasyonun amacının, IŞİD’i bölgeden atmak ve PKK ile bağlantılı olduğu belirtilen PYD’nin bir oldubitti yaparak Cerablus’a girmesini önlemek olduğunu ileri sürdü. Abdülkadir Selvi, bu durumda Cerablus’un fiili bir tampon bölge işlevi göreceğini kaydetti. Abdülkadir Selvi, Washington’un, PYD’nin Suriye’de Rusya ile yakınlaşmasından rahatsız olduğunu ve izlemeye aldığını yazdı. PYD, Kamışlı ve Haseke’de Ruslar’a iki ayrı askeri bölge vermişti.

Cerablus, Türkiye’nin, Suriye’nin iç bölgeleriyle Türkmenler ve Araplar ile irtibatını sağladığı stratejik bir nokta. Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu, 5 Kasım’da Irak Kürt Bölgesi Başkanı Mesud Barzani ile yaptığı görüşmeden sonra, IŞİD’e karşı yakında harekete geçme planlarının olduğunu söylemişti. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç de, Dışişleri Bakanı Sinirlioğlu’nun “kara harekatı” ifadesini kullanmadığını vurgulamıştı.

Selvi, yazısını, “Büyük bir operasyon geliyor. Ama hemen uyarayım, bu operasyon Cerablus’ta ve IŞİD’e karşı olacak” diyerek bitiriyor. Uzun bir süredir, IŞİD’in başkent ilan ettiği Rakka’ya karşı çok kapsamlı bir operasyon yapılacağı söyleniyor.

XS
SM
MD
LG