Erişilebilirlik

Cerablus'ta TSK Tankı Vuruldu


Haber ajanslarına konuşan Türk askeri yetkililer, Cerablus yakınlarında konuşlanmış bir tanka yapılan roket saldırısı sonrası bir Türk askerin hayatını kaybettiğini, üç askerin yaralandığını söyledi. Saldırının YPG’nin kontrolu altındaki bölgelerden yapıldığı bilgisi de yetkililerce dile getirildi.

Operasyonlara yönelik olarak gün içinde Türk askeri kaynakları, iki F-16 uçağının 6 IŞİD ve bir YGP hedefini vurduğunu belitti. Kaynaklar, konuyla ilgili daha fazla ayrıntı vermedi.

Anadolu Ajansı da, askeri kaynaklara dayandırdığı haberinde, TSK’nın Cerablus’un güneyindeki terör örgütleri tarafından kullanılan cephanelikleri hedef aldığını belirtti.

Suriye Demokratik Güçleri’ne bağlı bir grup ise, bu saldırı ile ilgili, Türkiye’nin Cerablus'ta kullandıkları askeri üslerini vurduğunu berlirtti. Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü de bu saldırının gerçekleştiğini söyledi.

Öte yandan, Reuter haber ajansına konuşan YGP üyeleri de,Türk ordusunun Suriye’nin kuzeyindeki saldırılarını arttırdığını belirtti ve Türk güçlerinin sınırı geçerek Kobani yakınlarına askeri araçlarla girdiğini ifade etti. Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü de, Türk askeri araçlarının sınırı geçerek Kobani yakınlarına konuşlandığını ve ordunun Kobani sınırına çukur kazdığını belirtti.

Bu iddialar, Türk yetkililerce yalanlandı.

Türk yetkililer, Türkiye-Suriye sınırına duvar örme projesi için bu çukurların kazıldığını ve inşaat araçlarının bulunduğunu söyledi. Yetkililer, Türk ordusunun, Kobani’ye girdiği iddialarının asılsız olduğunu belirtti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Ohio'da 'Kurtarma Planı'nı Anlattı - 6 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:22 0:00
XS
SM
MD
LG