Erişilebilirlik

'Baskı Sürdürülmezse IŞİD Yeniden Canlanabilir'


ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Joseph Votel, Senato Silahlı Hizmetler Komisyonu’nda Trump yönetiminin Suriye’den çekilme kararı ve IŞİD’le mücadele konusunda kendisine yöneltilen soruları yanıtladı. Votel, IŞİD'in üzerindeki baskı devam ettirilmezse örgütün yeniden canlanabileceği uyarısında bulundu.

IŞİD'in elinde 51 kilometrekareden daha küçük bir alanın kaldığını söyleyen CENTCOM komutanı ABD askerlerinin çekilmesine kadar IŞİD’in elindeki toprakları tamamen kaybedeceğini söyledi.

ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) Trump yönetiminin Suriye’den çekilme kararını açıklamasının ardından yayımladığı ilk raporda, IŞİD’in üzerindeki baskı sürdürülmezse örgütün 6-12 ay içinde yeniden toparlanabileceği uyarısı yer almıştı. IŞİD'in hala aktif bir direniş örgütü olduğunun vurgulandığı raporda, CENTCOM'un değerlendirmesine atıfta bulunulmuş, IŞİD'in Suriye'den çekilmeyi bir zafer olarak göstermeye çalışacağı ve çekilme sırasında da Amerikan askerlerine yönelik saldırıda bulunabileceği uyarısı yer almıştı.

CENTCOM Komutanı’na bu rapordaki değerlendirmeye katılıp-katılmadığı soruldu. CENTCOM Komutanı Joseph Votel, “IŞİD dayanıklı bir örgüt, dağılmış olmasına rağmen baskı sürdürülmezse yeniden toparlanabilir” diye konuştu. Koalisyonun IŞİD’e karşı elde ettiği kazanımların ancak örgüte karşı tetikte kalınarak muhafaza edilebileceğini vurguladı.

“Suriye’den çekilme konusunda bana danışılmadı”

CENTCOM Komutanı’na oturumda Trump yönetiminin Suriye’den çekilme kararı kamuoyuna açıklanmadan önce karardan haberdar olup-olmadığı soruldu. Karardan daha önce haberdar olmadığını söyleyen Votel, kendisine Suriye’den çekilme kararı konusunda danışılmadığını belirtti.

CENTCOM Komutanı'ndan Türkiye ve YPG mesajı

Senato Silahlı Hizmetler Komisyonu'ndaki oturumda Türkiye ve omurgasını YPG'nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri de gündeme geldi. Votel’e, Suriye’den çekilme planı çerçevesinde Ankara’nın, YPG’nin de yer aldığı Suriye Demokratik Güçleri konusundaki endişeleri ve Amerika’nın Kürt müttefiklerini korumak için nasıl bir yöntem benimseyeceği soruldu

CENTCOM Komutanı Joseph Votel “Suriye'de Türkiye'ye yönelik bir tehdidin olmaması ve sahada bizimle savaşan ortaklarımızın korunması Suriye planımızın bir parçası” dedi. CENTCOM Komutanı Amerika’nın stratejisine ilişin ayrıntı vermedi, “Kapalı oturumda daha ayrıntılı tartışabiliriz” diye konuştu.

CENTCOM Komutanı’na Suriye’de uçuşa yasak bölge seçeneği de soruldu.Votel, “Farklı seçenekleri değerlendiriyoruz ancak şu anda incelediğimiz seçeneği uçuşa yasak bölge olarak tanımlamam” ifadelerini kullandı.

Oturumda Suriye Demokratik Güçleri’nin elinde bulunan yabancı savaşçıların durumu da soruldu. CENTCOM Komutanı Votel, yabancı savaşçıların geldikleri ülkelere gönderilmelerine odaklandıklarını söyledi.

XS
SM
MD
LG