Erişilebilirlik

Cenevre Müzakereleri İkinci Gününde


İran’ın nükleer programıyla ilgili müzakerelerin ikinci gününde AB Dış Politika Yetkilisi Catherine Ashton İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’le biraraya geldi

Avrupa Birliği’nin Dış Politika yetkilisi Catherine Ashton’ın, İran’ın nükleer programıyla ilgili olarak dün başlayan ikinci tur Cenevre toplantıları çerçevesinde İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’le yaptığı görüşmede önemli ilerleme sağlandığı bildirildi. Bu değerlendirmeyi Ashton’ın sözcüsü yaptı.

Sözcü, iki yetkilinin sabahki toplantıda ayrıntılı çalışma olanağı bulduklarını daha sonra tekrar görüşmeyi planladıklarını belirtti.

Ashton, Cenevre görüşmelerinde, Amerika, İngiltere, Fransa, Rusya, Çin ve Almanya’nın bulunduğu P5+1 ülkelerini temsil ediyor. Müzakerelerde, İran’ın nükleer programının yalnızca barışçı üretim yapacak şekilde sınırlandırılması ve karşılığında bu ülkeye uygulanan yaptırımların kademeli olarak kaldırılması amaçlanıyor.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Irakçı, İran’ın herhangi bir anlaşmanın parçası olarak uranyum zenginleştirme programını askıya almayacağını açıkladı. Irakçı ayrıca, taraflar arası güven sağlanana kadar ciddi müzakerelerin yapılamayacağını da kaydetti.

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius ise verdiği televizyon mülakatında, bir anlaşmaya varılmasını umduğunu ancak bunun sağlam ve elle tutulur olması gerektiğini vurguladı.
XS
SM
MD
LG