Erişilebilirlik

Cenevre Görüşmeleri Ertelendi mi?


Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, 8 Şubat’ta başlaması planlanan Cenevre’deki Suriye görüşmelerinin Şubat ayı içinde daha ileri bir tarihe ertelendiğini belirtti.

Lavrov, bu açıklamayı Moskova’da bazı Suriyeli muhaliflerle görüşmesinin ardından yaptı.

Lavrov, buna gerekçe olarak ise bir neden göstermedi.

Hafta başında, Türkiye ve Rusya, İran ile birlikte Suriye ile muhalifleri Kazakistan’ın başkenti Astana’da biraraya getirmişti.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Ankara’nın bazı silahlı muhalif grupların ateşkesi bozmasına izin vermeyeceğini belirtmiş, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat’ın Suriye’nin geleceğinde yeri olmadığı yönündeki pozisyonunu koruduğunu kaydetmişti.

Esat’ın geleceği Suriye’de barışa ulaşma çabalarında anlaşmazlıklarla neden olmuştu.

BM teyit etmedi

Birleşmiş Milletler’den ise konuyla ilgili olarak Lavrov’dan farklı açıklama geldi. Örgüt, Suriye görüşmelerinin ertelendiğine yönelik “bir teyidin” olmadığını kaydetti.

Birleşmiş Milletler Sözcüsü Yara Sharrif, Cenevre’deki görüşmelere katılacak diplomatların listesinin netleşmediğini ve ertelemeyi teyit etmeyeceğini söyledi.

Sharraif, Birleşmiş Milletler Suriye özel temsilcisi Staffan de Mistura döndüğünde konunun netleşeceğini söyledi.

BM’den Şam’a Suçlama

Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Yetkilisi Şam’ı yüzbinlerce insana yardım ulaştırılmasını engellemekle suçladı.

Stephen O’Brien, yardımların ulaştırılması konusunda hükümet ile varılan 2 aşamalı planın 10 aşamalı sürece dönüştüğünü kaydetti.

O’Brien, 30 Aralık’taki ateşkese rağmen her yerde yerel ve merkezi seviyede onaylar olmadığı için engellendiklerini, rotalar konusunda anlaşmazlıklar olduğunu ve kontrol noktalarında üzerinde anlaşılan prosedürlerin ihlal edildiğini kaydetti.

BM 930 bin kişiye ulaşmak istiyor

O’Brien, Aralık’ta sadece 6 bin kişiye yardım ulaştırıldığını, Birleşmiş Milletler’in ise 930 bin kişiye ulaşılması konusunda istekte bulunduğunu söyledi. Yardım kamyonlarından 23 bin tıbbi malzemenin çıkartıldığını kaydeden O’Brien, Ocak ayında sadece bir konvoyun 40 bin kişiye ulaştığını belirtti.

O’Brien, Güvenlik Konseyi üyelerinden, Şam rejimine yardımların dağıtılmasına izin vermesi için baskı yapmasını istedi.

Güvenlik Konseyi de bir açıklama yayınlayarak, bütün taraflara insani yardıma ulaşım konusunda çabalarını artırmaları çağrısı yaptı.

Kuşatma altındaki bölgeler azaldı

O’Brien, kuşatma altındaki bölgelerin Halep’in doğusunun boşaltılmasıyla 16’tan 13’e düştüğünü belirtti ve kulatma altındaki insan sayısının 974,080’den 643,780’e düştüğünü vurguladı.

O’Brien, acil yardıma ihtiyaç olduğunu vurguluyor.

O’Brien, en az 160 bin kişinin evlerinden olduğunu ve Halep’te yardıma ihtiyacın devam ettiğini kaydetti. BM yetkilisi 65 binden fazla kişinin kaldığını ya da döndüğü yönünde kayıt yaptırdığını da vurguladı.

O’Brien ayrıca, çatışma haberlerinin geldiği Deir ez Zour’daki 93,500 kişinin güvenliğinden endişe ettiğini, Rakka’da 400 bin kişinin yardıma ihtiyacı olduğunu söyledi.

Birleşmiş Milletler, Şam’daki 5,5 milyon kişiye su sağlayan ana kaynağın kesilmesini de eğer kasıtlı yapıldıysa, savaş suçu sayılacağını söyledi.

O’Brien, çatışma bitene kadar insani krizin sona ermeyeceği uyarısında da bulundu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’a FBI Aramasında Nükleer Belge İddiası - 12 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:57 0:00
XS
SM
MD
LG