Erişilebilirlik

Cenevre Görüşmeleri Başladı


İran ve P5+1 grubu Cenevre’de Tahran’ın nükleer programlarını yeniden görüşmeye başladı.

Bu sabah ilk olarak İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif kahvaltıda AB Dış Politika Sorumlusu Catherine Ashton’la biraraya geldi. Taraflar bu görüşmeyi “verimli” diye niteledi. Ardından, İran, BM Güvenlik Konseyi’nin daimi beş üyesi ve Almanya adına Cenevre’ye giden heyetler arasında 45 dakikalık bir görüşme yapıldı. Gün içerisinde daha küçük çaptaki toplantıların devam etmesi bekleniyor.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada Ashton’la yaptığı görüşmenin “iyi geçtiğini” söyledi. Zarif, “Gün içerisinde daha detaylı görüşmeler yapacağız, bu nedenle ilerleme sağlanacağı yolunda ümitliyim. İlerleme var, ama bu zor bir süreç,” dedi.

Bir AB sözcüsü de görüşmelerin “ciddi bir aşamaya” geldiğini söyledi.
İran’da yeni hükümetin Temmuz ayında işbaşı yapmasından bu yana bir kez üst düzey resmi görüşme yapıldı, bir kez de bürokratlar biraraya geldi. Amerikalı bir yetkili, tarafların ilk kez “ilk adımın” ne demek olduğunu anladıklarını söyledi.

İran, kendisine uygulanan yaptırımların kaldırılmasını isterken, altı ülke de, bu yaptırımları yumuşatmak için İran’dan nükleer silah üretmediğine dair güvence almak istiyor.
XS
SM
MD
LG