Erişilebilirlik

Cenevre'de Suriye Barış Görüşmeleri Devam Ediyor


Suriye barış görüşmelerinin 7’nci turu İsviçre’nin Cenevre kentinde sürüyor.

Muhalefet heyeti başkanı Nasır Hariri, Esat rejimi heyetinin siyasi müzakerelere dahil olmayı reddettiğini savunarak, Birleşmiş Milletler’i göreve çağırdı.

Suriye Yüksek Müzakere Heyeti Başkanı Hariri, BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura ile yaptığı görüşme sonrası Cenevre’ de basın açıklaması yaptı.

Nasır Hariri, “Suriye rejiminin herhangi bir siyasi müzakereye katılmayı sürekli reddettiğini görüyoruz. Yani Esat hala eski tutumunu koruyor ve hiçbir Güvenlik Konseyi kararını yerine getirmiyor. Bu nedenle Birleşmiş Milletler’den ve Suriye özel temsilciliğinden sorumluluklarını yerine getirmesini, ciddi ve doğru bir siyasi sürecin başlatılmasını talep ediyoruz” dedi.

Güvenlik Konseyi’nin Aralık 2015’te aldığı 2254 sayılı karar, BM yetkililerinin siyasi geçiş süreci üzerine resmi müzakereler için tarafların bir araya getirilmesini öngörüyor. Cenevre'deki görüşmelerin 14 Temmuz'da sona ermesi planlanıyor.

Birleşmiş Milletler Rakka’da ise gıda yardımına başlandığını açıkladı. Yeni karayolu rotası belirleyen BM Dünya Gıda Programı, son üç yıldır ilk defa Rakka’nın kuzey kırsalına gıda ulaştırabildi.

Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye’nin güneyinde Pazar günü ilan edilen ateşkese tüm dünyanın saygı duyduğunu söyledi.

Ateşkes ilan edilen bölgede şiddetin hızla azaldığını belirten Lavrov, gelecek ay Kazakistan’da yapılacak Suriye barış görüşmelerinin yeni turunda, ateşkes bölgesinin genişletilmesini umduğunu da dile getirdi.

Rusya, ABD ve Ürdün’ün arabuluculuğunda sağlanan ateşkes Dera, Kuneytra ve Süveyda illerini kapsıyor. Ateşkesin İdlib, Humus ve Guta’yı da kapsaması planlanıyor.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG