Erişilebilirlik

Caz Ustası Dave Brubeck Öldü


Yarım asırdan fazla süredir cazın efsane ismi olarak tanınan Amerikalı piyanist Dave Brubeck 91 yaşında kalp yetmezliğinden hayata veda etti.

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra kendi adını taşıyan bir dörtlü kuran Brubeck, şöhret basamaklarını tırmanmaya 1950’lerde başladı.

Birçok müzik severe göre, Brubeck’in 1959 yılında çıkardığı “Time Out” albümündeki “Blue Rondo A La Turk” adlı parça caz müziğinde yeni bir dönem başlattı.Albümün en çok tutulan parçalarından biri olan “Blue Rondo A La Turk” klasik müzik, caz müziği ve Türk müziği ezgilerini bir araya getiriyordu.

İlk kez bir milyonun üzerinde satan caz albümü olarak tarihe geçen “Time Out” aynı anda tüm zamanların en iyi caz albümleri arasında yer alıyor.

1950’lerde Türkiye’yi ziyaret eden ve Türk müziğine büyük ilgi duyan Brubeck ‘in en ünlü parçalarından “Take Five” da bir kanun taksiminden esinlenmişti.Bestelerinde çeşitli müzik türlerini cazla ile birleştiren Dave Brubeck sanat yaşamı boyunca birçok ödül kazandı. Brubeck, Amerika’nın ünlü müzik yapımcılarından Atlantic Record plak şirketinin kurucusu Ahmet Ertegün’ün dostuydu.
XS
SM
MD
LG