Erişilebilirlik

Çavuşoğlu’ndan Batı’ya Rusya Tepkisi


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bazı Avrupa Birliği ülkelerinin Ankara’ya müttefikten çok düşman olarak yaklaştığını söyledi. Çavuşoğlu, Türkiye’nin Avrupa ve NATO müttefiklerinden yeterince destek görmediği eleştirisini tekrarladı.

Çavuşoğlu’ndan Batı’ya Rusya Tepkisi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:50 0:00

Roma’da İtalya Dışişleri Bakanı Angelino Alfano ile 10.Türk-İtalyan ekonomik forumu kapanış oturumunda konuşan Çavuşoğlu, “Buradaki anlayıştaki sakatlık şu: Avrupa ülkeleri bazıları, kendisini büyük patron olarak görüyor ve kendisinin her yaptığı doğal ama diğer Türkiye gibi ülkeler onların kuralından sisteminden çıkmamalı. Ne uzağa gidebilir, ne içeri girebilir” dedi.

Çavuşoğlu, Türkiye'nin Rusya'dan alacağı S-400 hava savunma sistemleriyle ilgili Avrupa’dan gelen eleştirilere de sert yanıt verdi ve Batılı ülkeleri tutarlı davranmamakla eleştirdi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Rusya’dan ilk defa hava savunma sistemi alan ülke de biz değiliz. Yunanistan’da da S-300’ler var. E niye şimdi Türkiye’ye baskı yapılıyor? Türkiye Avrupa’dan, NATO’dan uzaklaşıp Rusya’ya mı gidiyor? Yok böyle bir şey. Bizim Rusya ile ilişkilerimiz, daha kriz öncesi döneme bile çıkmadı. Kriz öncesi dönemde daha iyiyken ilişkiler niye Türkiye sorgulanmıyor da, şimdi sorgulanıyor. Hatta AB-NATO üyesi ülkelerin dışişleri bakanları bu kriz döneminde Rusya ile ilişkilerimizi düzeltmek için dostane tavsiyelerde bulunuyordu. İlişkileri düzeltir düzeltmez aynı dışişleri bakanları, ‘Neden Rusya ile bu kadar yakınsınız?’ diye eleştirmeye başladı. Bir karar verelim” diye konuştu.

Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye konusunda siyasi çözüme vurgu yaptı.

“Suriye ile ilgili siyasi bir çözüme desteğimizi vurguladık ve bu çözümün gerçek sahibinin de Suriye halkı olduğunu, neticede Suriye halkının kararını vermesi gerektiğini güçlü bir şekilde vurguladık. Bu çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bu çalışmalarımızı sürdürürken AB dahil tüm ortaklarımızla da diyaloğumuzu da sürdüreceğiz ki bu süreçte, Astana sürecinde biz AB’nin, İtalya’nın, Fransa’nın, Almanya’nın ve İngiltere’nin burada olmasını çok istedik, olmadı” diyen Çavuşoğlu, bu ülkelerin ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’nin düzenli olarak bilgilendirildiğini belirtti.

XS
SM
MD
LG