Erişilebilirlik

Çavuşoğlu Washington’da IŞİD Toplantısına Katılacak


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, IŞİD’le Mücadele Küresel Koalisyonu Dışişleri Bakanları toplantısına katılmak üzere 21-22 Mart günlerinde Amerika’da bulunacak.

ABD Dışişleri Bakanlığı binasında düzenlenecek toplantıya koalisyona mensup 68 ülkenin dışişleri bakanları ve üst düzey temsilcilerinin katılması bekleniyor.

Toplantıda IŞİD’in Irak ve Suriye’de hala elinde bulundurduğu topraklarda da yenilgiye uğratılması ve diğer yerlerdeki ağları, ortaklıkları ve kollarına baskının azami düzeye çıkarılmasına dönük uluslararası çabaların hızlandırılması konusu ele alınacak.

Bakanlar, IŞİD’e karşı savaşta sağlanan ivmenin daha da hızlandırılması için, askeri operasyon, yabancı terör savaşçıları, terör finansmanı ve propagandasıyla mücadele ve örgütten geri alınan topraklarda istikrarın sağlanması gibi öncelikler üzerinde detaylı görüş alışverişinde bulunacaklar. Bunun yanında, Irak ve Suriye’deki devam eden insani krizler de toplantıda gündeme gelecek.

Koalisyonun dışişleri bakanlarının son toplantısı 21 Temmuz 2016 tarihinde yine Washington’da yapılmıştı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre de, toplantı kapsamında IŞİD’le mücadelede gelinen aşama değerlendirilecek, bugüne kadar edinilen tecrübeler ışığında bundan sonra atılacak ilave adımlar ele alınacak.

Çavuşoğlu Washington’daki temasları kapsamında, Amerikalı yetkililerle ikili bazı görüşmeler de yapacak. Dışişleri Bakanı’nın ayrıca, bir düşünce kuruluşu etkinliğinde konuşma yapması, Amerikan medyasıyla temaslarda bulunması ve çeşitli kanaat önderlerini kabul etmesi de planlanıyor.

Mevlüt Çavuşoğlu’nun, Washington’daki temaslarının ardından New York’a geçerek oradaki Türklerle de biraraya gelmesi öngörülüyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Silahlı Şiddete mi Teslim? - 5 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG