Erişilebilirlik

Çavuşoğlu: ‘Venezuela’yla İşbirliğimiz Devam Edecek’


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Türkiye’yi ziyaret eden Venezuela Dışişleri Bakanı ile Ankara’da görüştü. Çavuşoğlu ve Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza ülkelerinin işbirliği içinde olmaya devam edeceklerini belirtti.

Pazartesi günü Ankara’da düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu, Türkiye’nin Venezuela’yla ticari ilişkilerini kesmek gibi bir planı olmadığını kaydetti.

“Venezuela’daki herhangi olumsuz bir durum tüm Latin Amerika’yı hatta Karayipler’i etkileyebilir. Venezuela’nın dayanışma içinde, bu zor günleri aşacağını düşünüyoruz” diyen Çavuşoğlu, Venezuela’nın meşru lideri olarak tanımaya devam ettikleri Nicolas Maduro yönetimindeki ülkeyle ilişkilerini derinleştirme niyetinde olduklarını aktardı.

‘İlişkiler ABD’ye rağmen devam edecek’

Arreaza da ülkesiyle Türkiye arasında ticari ilişkilerin genişletilmesi için yeni alternatif yollar arayacaklarını belirtti.

Her iki bakan da ABD’nin Venezuela yaptırımlarını eleştirdi ve ülkeleri arasındaki ilişkinin ABD’nin baskı ve yaklaşımına rağmen devam edeceğine vurgu yaptı.

Venezuela’da muhalif lider Juan Guaido’nun kendisini ülkenin geçici meşru lideri olarak ilan etmesinden bu yana Guaido’yu tanıyan üllkelerin sayısı 50’yi geçti. Maduro yönetiminin meşruluğunu savunan ülkelerin başındaysa Türkiye, Rusya, Çin ve Küba geliyor.

Amerika tanımadığı Maduro hükümetine yönelik yaptırımlar devreye sokmuş durumda.

XS
SM
MD
LG