Erişilebilirlik

Çavuşoğlu ve Pompeo Telefonda Suriye’yi Görüştü


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Suriye konusunda telefon görüşmesi yaptı. Türk Dışişleri Bakanlığı’ndan bir kaynağa göre, görüşmede ABD’nin Suriye’den çekilme süreci ve ikili konular ele alındı.

Geçen ay Başkanı Donald Trump Suriye’den ABD askerlerini çekeceğini açıklamıştı. NATO müttefiki ABD ve Türkiye, Washington’un Suriye’den çekilme planı ve IŞİD’le mücadele konusunda temaslar yürütüyor.

Çavuşoğlu-Pompeo görüşmesiyle ilgili olarak ABD Dışişleri Bakanlığı da açıklama yaptı. Bakanlık sözcü yardımcısı Robert Palladino yazılı açıklamasında, görüşmede ABD güçlerinin Suriye’den “planlı ve koordineli şekilde” çekilme süreci kapsamında Türkiye’yle Amerika arasında devam eden temaslar hakkında konuşulduğu belirtildi.

Palladino, ‘‘Bakan Pompeo, ABD’nin Türkiye’nin Suriye sınırındaki güvenlik kaygılarını dikkate alma kararlılığını yinelerken, ABD’nin IŞİD’in bozguna uğratılmasında kendisiyle ve Küresel Koalisyonla birlikte çalışan güçlerin korunmasına verdiği öneme vurgu yaptı’’ ifadesini kullandı.

XS
SM
MD
LG