Erişilebilirlik

Çavuşoğlu Suudi Arabistan’a Gidiyor


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Katar krizini görüşmek için Cuma günü Suudi Arabistan’a gideceğini açıkladı. Çavuşoğlu, daha önce de Doha’da temaslarda bulunmuştu.

Ankara’da Tunus Dışişleri Bakanı ile düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Çavuşoğlu, Türkiye’nin krizdeki tarafsızlığına devam ettiğini ve çözüm için çaba harcadığını kaydetti.

Türkiye’nin Suudi Arabistan Kralı Salman’ın çözüm çabalarına öncülük etmesini beklediğini kaydeden Çavuşoğlu, yaptırım ve ambargoların durumu yardımcı olmayacağını söyledi.

Katar’dan Amerika’yla dev anlaşma

Öte yandan Katar, Amerika’yla 12 milyar dolar değerinde F-15 tipi savaş uçakları almak üzere anlaşmaya vardı. Katar anlaşmanın, Başkan Donald Trump’ın eleştirilerine rağmen Washington’un güçlü desteğinin göstergesi olduğunu belirtiyor.

Çarşamba günü Amerika Savunma Bakanı Jim Mattis daha önce onaylanan anlaşmayı Katar Savunma Bakanı ile birlikte imzaladı. Katar’ın Amerika Büyükelçisi de imza töreninden bir fotoğrafı Twitter’da paylaştı.

Katarlı bir yetkili, “bu Amerikan kuruluşlarının bizim yanımızda olduğunu kanıtlıyor” dedi.

Katar Savunma Bakanlığı’ndan bir yetkili anlaşmanın 36 savaş uçağı için olduğunu kaydetti. Eski Başkan Barack Obama döneminde Amerika, Katar’a 21,1 milyar dolar değerinde 72 adet F-15QA tipi savaş uçağı satışına onay vermişti. Boeing konuyla ilgili açıklama yapmadı.

Suudi Arabistan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır teröre destek verdiği gerekçesiyle Katar’la diplomatik ilişkilerini kesmiş, hava sahasını da kapatmıştı.

Katar suçlamaları kabul etmiyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’a FBI Aramasında Nükleer Belge İddiası - 12 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:57 0:00
XS
SM
MD
LG