Erişilebilirlik

ABD'nin Yaptırım Tehditlerine Türkiye'den Sert Tepki


Başkan Donald Trump ve Başkan Yardımcısı Mike Pence’in Türkiye’ye yönelik yaptırım tehditlerinin ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu konuyla ilgili bir tweet mesajı attı.

Çavuşoğlu mesajında, “Kimse Türkiye’ye dayatmada bulunamaz. Herhangi birinden gelen tehditlere müsamaha göstermeyeceğiz. Hukukun üstünlüğü herkes için, istisna yok” paylaşımında bulundu.

Oktay: "Ucuz tehditlere tahammülümüz yok"

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da, ABD'den gelen yaptırım tehditleri sonrasında yaptığı açıklamada "Ucuz tehditlere tahammülümüz yok," dedi.

Kalın: "Tehditler savurarak netice alınamaz"

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da "Türkiye'ye tehditler savurarak netice alınamaz" dedi.

Kalın, "ABD kendi çıkarlarına, müttefiklik ilişkimize daha çok zarar vermeden biran önce tavırlarını gözden geçirerek yapıcı bir zemine dönmelidir" ifadelerini de kullandı.

Aksoy'dan yapıcı diyaloğa dönme çağrısı

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy da gelişmelerle ilgili açıklamada bulundu.

Aksoy, “Türkiye hukukun üstünlüğünü esas alan köklü bir demokratik geleneğe ve siyasi düzene sahip egemen bir devlettir. Türkiye’ye kimse emir veremez ve tehdit edemez. Türkiye’ye karşı tehditkar bir dil kullanılması kabul edilemez. Ülkemiz ABD’yle ilişkilerini düzeltmek için bugüne kadar gereken siyasi iradeyi ortaya koymuş ve üzerine düşeni fazlasıyla yapmıştır. ABD Yönetimi'nin ülkelerimiz arasındaki müttefiklik ve dostluk ilişkilerini hiçe sayan tehditkar mesajlarını kabul etmemiz mümkün değildir. Brunson davası hakkında Amerikalı muhataplarımıza çeşitli vesilelerle gerekli açıklamalar yapılmış ve konunun bağımsız Türk yargısının yetki alanında olduğu açık bir şekilde vurgulanmıştır. ABD Yönetimi’ni biran önce bu yanlış söylemi bir kenara bırakarak bugüne kadar sürdürdüğümüz yapıcı diyalog çerçevesine dönmeye davet ediyoruz” dedi.

İki ülke arasında 'Brunson' krizi

Washington’dan gelen yaptırım tehditleri özellikle rahip Andrew Brunson’la ilgili. Brunson yaklaşık 2 yıldır tutulduğu cezaevinden ev hapsine alınmıştı.

Bir sonraki duruşmasının da Ekim ayında yapılması karara bağlanmıştı.

Brunson, terör örgütüne üye olmaksızın yardım etmek ve casuslukla suçlanıyor.

Suçlu bulunması halinde toplam 35 yıl ceza alması gündemde.

Dava Türk-Amerikan ilişkilerini son dönemde oldukça germiş durumda.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Amerika Başkanı Donald Trump’la yaptığı son telefon konuşmasında da konu gündeme gelmişti.

XS
SM
MD
LG