Erişilebilirlik

Çavuşoğlu: ‘Kıbrıs Civarında Sondaj Yapacağız’


Lefkoşa'da KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yla görüşen Çavuşoğlu, "Türkiye Cumhuriyeti'nin Münhasır Ekonomik Bölge'de (MEB) ve KKTC'nin Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'na (TPAO) verdiği ruhsatlar çerçevesinde, artık sadece sismik araştırma değil, sondajı da yapacağız" diye konuştu.

Doğu Akdeniz’de doğalgaz ve petrol arama çalışmaları Ankara ve Atina arasında gerilime yol açıyor. Hem Türkiye hem de uluslararası alanda tanınan Kıbrıs Rum kesimi Akdeniz’de petrol ve doğalgaz sahaları üzerinde hak iddia ediyor.

Çavuşoğlu, Rum tarafının kaynaklar konusunda tek taraflı yaklaşımını sürdürmesi halinde Türkiye'nin, KKTC’nin haklarını korumaya devam edeceğini bildirdi.

Çavuşoğlu, "Tek taraflı sondaj ya da sismik araştırmalar yerine ortak bir çözüm bularak, bu zenginliklerin varsa ortaya çıkarılması ve hakça paylaşılması lazım" dedi.

Çavuşoğlu, KKTC'nin ruhsat verdiği alanlarda sondajları yapılacağını, ayrıca, Türkiye'nin kayda geçirdiği münhasır ekonomik bölgelerde sismik araştırmaların ve sondajın başlayacağını bildirdi.

Çavuşoğlu, Alanya-1 bölgesinde bulunan Türkiye’nin ilk derin su sondaj gemisi Fatih’in de Mart ayında buradaki işinin bitmesinin ardından güneye yönlendirileceğini, ikinci petrol platformununsa bölgeye Şubat ayında gideceğini bildirdi.

XS
SM
MD
LG