Erişilebilirlik

Çavuşoğlu İngiltere’de Johnson ve Raab’la Görüştü


İngiltere’ye, Dışişleri Bakanı Dominic Raab ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu

İngiltere’ye, Dışişleri Bakanı Dominic Raab’ın daveti üzerine bir günlük resmi ziyarette bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Başbakan Boris Johnson’a da bir nezaket ziyaretinde bulundu.

Çavuşoğlu, Başbakan Johnson’la görüşmesi sonrasında gazetecilere açıklama yaptı. Çavuşoğlu, Dominic Raab’la görüşmesinde iki ülkenin Corona salgını süreci ve sonrasındaki işbirliği olasılıklarını, Brexit sonrası serbest ticaret anlaşmasının imzasını, savunma sanayi işbirliğini ve sağlık turizmini ele aldıklarını söyledi. Çavuşoğlu, Libya ve Suriye’yi de NATO meselesi çerçevesinde değerlendirme imkanı bulduklarını kaydetti.

Çavuşoğlu İngiltere’de Johnson ve Raab’la Görüştü
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:42 0:00


Çavuşoğlu, Brexit sonrası ilişkiler konusundaki bir soru üzerine Ankara Anlaşması vize tipiyle İngiltere’de yaşayan Türklere de değindi.

“Ankara Anlaşmalı Türkler’in statüleri korunacak”

İngiltere’nin AB’den ayrılsa da Avrupa kıtasının en büyük devleti olarak yerini koruyacağı görüşünü ileten Bakan, Brexit sonrası ilişkiler ve burada yaşayan Türkler’in işleri konusunda müzakerelerin sürdüğünü belirtti.

Bir başka soru üzerine Libya meselesinde hem İngiltere’nin hem Türkiye’nin en iyi yöntem olarak siyasi çözümü gördüklerini kaydeden Çavuşoğlu, BM çatısı altında siyasi sürece hız verilmesi gerektiğini, meşru hükümetin başı olarak Faye El Sarrac’ın ateşkes taleplerinin de dikkate alınması ve kalıcılığının sağlanarak; artık ihlal edilmemesi gerektiğini söyledi.

Çavuşoğlu çok yakında Manchester kentine de bir Başkonsolosluk açılacağını da söyledi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 6 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:21 0:00
XS
SM
MD
LG