Erişilebilirlik

Çavuşoğlu: 'Hollanda Hükümeti ve Halkına Nazi Suçlaması Yapmadık'


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hollanda Dışişleri Stef Blok’la ortak basın toplantısında yabancı medyayı eleştirirken, ne kendisi ne Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Hollanda hükümeti ve halkına Nazi suçlaması yaptığını söyledi.

Hollanda Dışişleri Bakanı Blok’ın bugünkü Ankara ziyaretiyle Türkiye– Hollanda ilişkilerinde yakın dönemde yaşanan gerilimli dönem geride kalırken, ziyarette ekonomi ağırlıklı işbirliği mesajları ön plana çıktı. İki bakanın ortak basın toplantısında iki ülke ilişkilerinde olumlu gelişmelere dikkat çekilirken, Çavuşoğlu Hollandalı bir gazetecinin sorusuna sert yanıt verdi. Çavuşoğlu, yabancı medyayı Erdoğan ve Türkiye’ye karşı negatif rol oymakla suçladı.

Hollandalı bakan ise, Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) süreci sorusunu yanıtlarken, “hukukun üstünlüğü ve insan hakları” vurgusu yaptı.

Basın toplantısında Hollandalı gazeteci, Çavuşoğlu’na, “Geçen sene Cumhurbaşkanı Erdoğan ve siz Hollanda halkını ve yönetimini Nazi ve faşist kalıntısı olarak adlandırdınız. Bugün hala aynı fikirde misiniz? Yanınızda duran meslektaşınız ve Hollanda halkı Nazi ve faşist kalıntısı mı?” şeklinde bir soru yöneltti.

Çavuşoğlu, soruyu özetle şöyle yanıtladı:

“Ben sizinle aynı fikirde değilim. Siz gibi medya bu süreçlerde çok negatif bir rol oynuyor. Ne ben, ne Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan böyle bir şekilde yorumda bulunmadık. Bize Nazi zamanında olan bazı şeyleri hatırlatıyorlar dedik. Ama hiç bir zaman Hollanda halkını ya da Hollanda hükümetini Nazi olmakla suçlamadık. Böyle söylemedik. Almanya’da da yine bu şekilde ifade ettik. Olan şeyler aslında kabul edilebilir şeyler değil ve hiçbir şekilde bu tür davranışları bizim ülkemizde ya da herhangi bir ülkede kabul edemeyiz. Size bir tek şey söylemek durumundayım. Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı eleştirmek için kendisine diktatör diyorsunuz. Her ne kadar bütün seçimleri kazansa da. Bu tamamıyla normal. Ancak biz buna cevap verdiğimiz zaman bu hoşunuza gitmiyor. Başkalarından herhangi bir şekilde cevap almak hoşunuza gitmiyor. Bence Batı’daki problem şu yani Türkiye’yi ve başka ülkeleri nasıl gördüğünüz”.

Hollanda’dan “Türkiye müzakere kriterlerini karşılamalı” mesajı

Hollanda Dışişleri Bakanı Blok ise, Türkiye’yle ilişkileri değerlendirirken Ankara’ya “hukukun üstünlüğü ve insan hakları” uyarısında bulundu. Blok, Türkiye’nin AB’yle üyelik müzakerelerinin durma noktasına geldiğini anımsatarak, müzakere sürecinde kriterlerin karşılanması ve süreçte ilerleme kaydedilmesi için Türkiye’nin adım atması gerektiğini söyledi.

Blok, Türkiye’nin AB’yle müzakerelerini yeniden başlatması içinse hukukun üstünlüğü ve insan hakları gibi ilerlemeyi mümkün kılan meseleleri öncelikli olarak ele alması gerektiğini ifade etti.

XS
SM
MD
LG