Erişilebilirlik

Çavuşoğlu: ‘ABD’yi Dost ve Müttefik Olarak Görüyoruz’


Washington’da “IŞİD’le Mücadele Koalisyonu Dışişleri Bakanları Toplantısı’na” katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, daha sonra New Jersey eyaletinde bölgede yaşayan Türklerle biraraya geldi.

ABD’deki iki günlük temaslarını tamamlayan Bakan Çavuşoğlu, çeşitli resmi temaslarda bulunmak üzere İsviçre’ye gitti.

AK Parti Amerika Seçim Koordinasyon Merkezi tarafından, New Jersey eyaletinin Elizabeth kentinde düzenlenen toplantıya katılan Bakan Çavuşoğlu, Washington’daki temasları hakkında bilgi verdi.

Çavuşoğlu, “Dün Amerikalı dostlarımızla, yetkililerle ikili temaslarda bulundum. Adalet Bakanı Jeff Sessions, Ulusal Güvenlik Danışmanı, Dışişleri Bakanı Tilerson ile İç Güvenlikten Sorumlu bakan gibi dostlarımızla ikili görüşmelerde bulunduk. Hem ikili ilişkileri, hem bölgesel konuları hem terörle mücadeleyi, hem de Amerika ile bundan sonraki ilişkilerimizi konuştuk. Beklentilerimizi dile getirdik. Bunlardan bir tanesi de burada yaşayan ‘FETÖ’ haininin Türkiye’ye iade edilmesi. Biran önce burada tutuklanması için talebimizi yeni delillerimizle bir kere daha ilettik. Yeni yönetimden beklentimiz bu,” dedi.

“Yeni yönetim Türkiye’nin önemini daha iyi anlıyor”

Çavuşoğlu, Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerde gelinen son durumu da şöyle değerlendirdi: “Karşı karşıya kaldığımız zorluklara baktığımız zaman hem dünyada hem bizim bölgemizde bugün Türkiye ile ABD arasındaki güçlü bağlara her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var. Biz ABD’yi müttefik olarak görüyoruz, dost olarak görüyoruz. Yeni yönetimin de bir önceki yönetime göre Türkiye'nin önemini çok daha iyi anladığını bizzat görüyoruz,” diye konuştu.

Türkiye’de 16 Nisanda yapılacak anayasa değişikliğiyle ilgili referandum konusunda da görüşlerini açıklayan Çavuşoğlu, “Türkiye artık Türkiye'den büyüktür. Türkiye sadece 781 bin kilometrekareden ibaret değildir. Türkiye artık sadece 80 milyondan ibaret değildir. O yüzden Türkiye'nin çok güçlü olması gerekiyor. Böyle bir güçlü Türkiye'yi yüzyıllardır bekleyenler var. Dünyanın dört bir yanında güçlü bir Türkiye bekleyişi içinde bulunan insanlar var,” dedi.

“Avrupa basını yalan yazıyor”

Geçmişte koalisyonlar ve anayasa krizlerinin Türkiye’ye çok şey kaybettirdiğine işaret eden Çavuşoğlu, Avrupa basının yapılacak anayasa değişikliğiyle ilgili haberleri çarpıttığını ve yalan yazdığını öne sürdü. ABD basınıyla ilgili de, ”Amerika'dakileri bilmiyorum onları Trump’a sormak lazım,” dedi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye’de anayasa değişikliğine karşı olanların Türkiye’yi kıskandıklarını belirterek. “Avrupa’dakiler, Hollanda, diğer ülkeler Türkiye’yi çok sevdiğinden mi ‘Hayır’ için çalışıyor. Türklere bayıldıklarından mı? İslam’a sempati duyduklarından mı? Türkiye’nin istikrarını düşündüklerinden mi? Tam tersi değil mi? Tam tersi Türkiye’yi kıskandıkları için. Bir de şu ‘Cumhuriyet elden gidiyor bu sistemle’ diyenler var ya, bayılıyorum ben onlara, çok hoşuma gidiyor. Nereye gidiyor kardeşim, elden gidiyor. Ya söyle nasıl gidiyor, burada Cumhuriyetle ilgili ne var? Anayasada ‘Türkiye Cumhuriyetidir’ diyor. ‘Türkiye Cumhuriyeti demokratik, laik, sosyal hukuk devleti’ diyor. Nereye gidiyor söyle? Gidiyor, doğru gidiyor da Cumhuriyet gümbür gümbür 100’üncü yılına gidiyor. İşte bunlar böyle yaygara. Ne oldu? Onuncu Yıl marşında Türkiye’nin her yerini demir yollarıyla örmüşüz. Nerde demiryolları? Marş güzel söylüyor da, bir de diyor ya ‘Türk’e durmak yaraşmaz. Türk ileri.’ Hep geri gitmişiz, hep. Darbeler, koalisyon, darbeler koalisyon diye geriye geriye, AK Parti’ye kadar. Gitmemiz lazım ileriye ama marşlarla olmuyor, uygulama lazım uygulama,” dedi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Enflasyonu Düşürme Yasasını İmzaladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:36 0:00
XS
SM
MD
LG