Erişilebilirlik

Çavuşoğlu: ‘ABD’nin Yeni Yönetiminin Terör Örgütleri Konusunda Hassas Olacağına İnanıyoruz’


Çavuşoğlu: 'ABD'nin de Mutlaka Astana'ya Katılması Gerekir'
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:53 0:00

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sabah kahvaltısında Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias ile bir araya geldi. Yoğunluklu olarak Kıbrıs’ta çözüm sürecinin görüşüldüğü toplantı sonrasında Çavuşoğlu, New York'ta iki gündür sürdürdüğü temaslarını düzenlediği basın toplantısında değerlendirdi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in ilk kabul ettiği dışişleri bakanı olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, başta Kıbrıs’taki çözüm süreci ve Suriye’de gelişmeler olmak üzere birçok bölgesel konuyu görüştüklerini belirtti. Yunanistan Dışişleri Bakanı ile bu sabah gerçekleştirdiği toplantının oldukça verimli geçtiğini vurgulayan Çavuşoğlu, Kıbrıs’ta çözüm konusunda 15 Ocak’ta yapılacak beşli toplantın önemine değindi: “Bu Kıbrıs’ta çözüm için son fırsat olabilir” dedi.

‘Trump yönetimiyle temaslarımız 20’sinden sonra başlayacak’

Çavuşoğlu, bir gazetecinin ABD’nin Astana sürecine dahil olması halinde yanıtınız ne olur? Trump’ın yönetiminden nasıl bir beklenti içerisindesiniz sorusuna şöyle yanıt verdi: “Henüz bir görüşmemiz olmadı şu anda görevi başında olan bir yönetim var. O yönetimin de dışişleri bakanı var. Dışişleri Bakanı John Kerry ile de sürekli görüşüyoruz. Yeni dışişleri bakanı da görevine başladıktan sonra kendisiyle yakın bir ilişki içerisinde olabileceğimiz konusunda herhangi bir şüphemiz yok. Mevcut yönetim varken görevi devralmamış yönetimle görüşmek siyasi nezakete uymaz. Zaten Trump ve ekibi de bu konuda hassas. Kişisel temaslar olabilir. Sayın Cumhurbaşkanımızla Trump ile görüşüp kendisini tebrik etti. 20'sinden sonra kendisiyle temasımız olacak.”

‘ABD’nin Astana’ya katılması gerekiyor’

ABD’nin Astana’ya katılması gerektiğini savunan Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz daha şimdiden Rusya ile birlikte Astana sürecine ABD’nin katılmasını konuştuk. Bu fikri destekliyoruz. Rusya’nın yanında ABD’nin de mutlaka Astana’ya katılması gerekiyor. ABD’nin rolünü de kimsenin inkar etmemesi gerekiyor. Bugüne kadar Rusya ile ABD arasında veya ABD’nin ön ayak olduğu mutabakatların, anlaşmaların hatta BM Güvenlik Konseyi kararlarının hiç birisi uygulanmadı o ayrı bir konu. Başarısız oldu. Yeni yönetimle beraber biz bu sürece daha etkin katkı sağlayacağız.”

‘Teröre destek veren bir ülkenin müttefik olarak kabul edilmesi bile çok zor’

Yeni yönetimden beklentileri olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, “Yeni yönetiminde mutlaka Türkiye’den beklentileri vardır. Bunu oturup konuşacağız. Birçok ortak alanlarımız var ve müttefikiz. Şu anda halkımızın bazı uygulamalara tepkisi var. Bunlardan bir tanesi de Suriye’de YPG destek verilmesi. Silah verilmesi. O YPG kamplarından teröristler canlı bomba olarak Türkiye’ye geliyor ve saldırılar gerçekleştiriyor. Son bir yıl içinde en az dört beş tane saldırı var. Bu saldırıları gerçekleştire teröristler YPG kamplarında eğitildi. Canlı bomba olarak Türkiye’ye geldi. Böyle bir terör örgütüne müttefikimizin silah vermesi bizim için kabul edilemez. Teröre destek veren bir ülkenin müttefik olarak kabul edilmesi bile çok zor. Şu anda NATO’da müttefikliğimiz var. Böylesine bir ülkenin bir silahlı guruba, bir terör örgütüne destek vermesi zaten söz konusu olamaz. Olmamalı, kabul edilecek bir şey değil. Yeni yönetimin terör örgütleri konusunda daha hassas olacağını düşünüyoruz. İnanıyoruz bu konuda da şüphemiz yok” dedi.

Çavuşoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Suriye’deki siyasi süreci devam ettirme konusunda yeni yönetimin kampanya dönemi ve sonrasındaki görüşlerini takip ediyoruz. Kararlılığının olduğunu da biliyoruz. Bu da esasen siyasi süreçte de işbirliği yapabileceğimizi gösteriyor. Sadece Suriye değil ABD ile bir çok alanda işbirliğimiz var, ortaklığımız var. Biz samimi bir şekilde bunu devam ettirmek istiyoruz. İki tarafında aynı anlayış içinde olması gerekiyor. Maalesef son bir yıldır özellikle geldiğimiz noktada şu andaki yönetimle bu anlamda çok ciddi sıkıntılar oldu. İster istemez halkımızın da haklı olarak çok ciddi tepkileri oldu. Halkın sağduyusuna inanmak lazım. Halkın taleplerini de her zaman dikkate almak lazım. İnkar etmemek lazım. Görmemezlikten gelmemek lazım.”

‘Gülen’in iadesi talebimizi yeni yönetime yineleyeceğiz’

Bir gazetecinin Fethullah Gülen’in iade süreci yeni yönetime mi kaldı? Sorusunu Çavuşoğlu şöyle cevapladı: “Yeni yönetimin görevi devir almasına az bir süre kaldı. Yeni yönetim işbaşına geldikten sonra şu andaki mevcut yönetime ilettiğimiz tüm taleplerimiz yeniden yeni yönetime ileteceğiz. Yeni deliller ve bir çok belgeyi de ulaştırdık. Adli süreç Türkiye’de devam ediyor. Her gün yeni deliller ortaya çıkıyor. Adalet Bakanlığımızın hazırladığı her belgeyi ve ilave talepleri de muhataplarımız biz Washington Büyükelçiliğimiz aracılığıyla ileteceğiz. İade talebimizi de yeni yönetime yineleyeceğiz.”

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Enflasyonu Düşürme Yasasını İmzaladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:36 0:00
XS
SM
MD
LG