Erişilebilirlik

Çatışmalar Diyarbakır Ekonomisini de Vuruyor


Güneydoğu’da yaşanan çatışmalar ekonomiyi sarsmaya başladı. Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Alican Ebedinoğlu, Haziran ayından bu yana sadece Diyarbakır’da binin üzerinde işyerinin kapandığını en az 3 bin kişinin işsiz kaldığını söyledi. Bölge ekonomisini çökmeye başladığına dikkat çeken Ebedinoğlu, olayların yaşandığı illerde ekonomik afet bölgesi ilan edilmesini istedi.

Temmuz ayından beri başlayan çatışmalar ve sonrasındaki sokağa çıkma yasakları bölge ekonomisini olumsuz etkilemeye başladı. Özellikle Diyarbakır’da son günlerdeki sokağa çıkma yasakları ve çatışmalar nedeniyle işyerleri birer birer kapanmaya başladı. Olayların meydana geldiği Sur ilçesinin kentin ekonomik merkezi olması nedeniyle etki gün geçtikçe artıyor.

Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Alican Ebedinoğlu, çatışmaların şehir merkezlerinde olması nedeniyle ‘ekonominin battığını’ söyledi. Şimdiye kadar binin üzerinde işyerinin kapandığını belirten Ebedinoğlu, “Sadece 10 binin üzerinde esnaf ve sanatkarımız Sur bölgesinde ikamet etmekte ve yanında 10 binin üzerinde çalışanı var. Son yaşanan olaylarla birlikte kent genelinde ilçelerimizle birlikte binin üzerinde esnaf ve sanatkarımız işyerini kapattı, işten çıkarılan işçi sayısı 3 bin ile 5 bin arasında değişmektedir. Bu sokağa çıkma yasağının ne kadar süreceği belli değil. Kaç işletmenin kapanacağı, kaç kişini işten çıkarılacağa bilinmiyor. Bu olayların devam etmesiyle birlikte bölge ekonomisine verilen zarar, biliyorsunuz bölge ekonomisi istihdamı küçük işletmeler üzerine özellikle hizmet sektörü, hizmet sektörü de özellikle Sur bölgesinde turizm bölgesi olduğu için oteller, kafeler lokantalar bu bölgede, örneğin bir ciğercide 50’ye yakın kişi istihdam ediyor, bir otelde 50 kişi çalışıyor ve bunların büyük bölümü şu anda işten çıkarılmış durumda. Ekonomik kayıp sadece Sur’la sınırlı kalmıyor, sivil alandaki çatışmalardan dolayı insanlar korkudan kaygıdan dışarı çıkmıyor, insanlar temel gıda maddeleri dışında bir şey almıyor diğer bölgeler de etkilenmektedir. Bunların çoğunu çeki ve senedi var. üretimden dolayı batıya bağımlıyız, ticareti de çek ve senetle yapıyoruz. Bunları da zamanında ödemediği çin bankalar nezdinde sicilli duruma düşüyor esnafın durumu sadece kapatmayla değil ticari hayatı bitiyor resmen. Bankalar nezdinde sicilli duruma düşen bir tüccar bir işletme artık hiçbir kredi alamıyor, çek senet alamıyor kredi kartı alamıyor, devletin bölgeye sunacağı faizsiz krediden yararlanamıyor. Tablomuz çok ağır, bunu sosyal sorunlara sıkıntılara neden olmasından endişeliyiz, işsizlik artması halinde bölgede sosyal sıkıntılar bölgeyle kalmaz metropollere sıçrar, bu da ülkenin huzurunu kaçıracak en önemli argümanlardan biri” dedi.

Çatışmalar Diyarbakır Ekonomisini de Vuruyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:22 0:00

Hükümetin olayların yaşandığı illeri ekonomik afet bölesi ilan etmesini isteyen Ebedinoğlu, “Acilen ekonomik tedbir alınabilir. Esnafın, tüccarın borcunun, kredi borçlarının ertelenmesi, SGK prim borçlarının, vergi borçlarını ertelenmesi gerekiyor. Faizsiz can suyu kredisinin verilmesi gerekiyor. Devletin sosyal devlet olma gereği vatandaşına sahip çıkması gerekiyor. Yoksa yitirilen canların yansıra, sadece bölge kaybetmez ülke de kaybeder. Hatta bölgede bu olayların yaşandığı il ve ilçeler ekonomide afet bölgesi ilan etmesi lazım” diye konuştu.

Ebedinoğlu, yaklaşık 100 bin kişinin çalıştığı hizmet sektöründe, önlem alınmaması halinde, 50 bine yakın kişinin işsiz kalabileceği uyarısı yaptı.

XS
SM
MD
LG