Erişilebilirlik

Carter Türkiye’den Suriye Demokratik Güçleri’yle Çatışmaya Girmemesini İstedi


ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, Türkiye’ye IŞİD’e karşı savaşa odaklanma ve Suriye Demokratik Güçleri’yle (SDG) çatışmaya girmeme çağrısında bulunduklarını belirtti.

Carter, Pentagon’da Hindistan Savunma Bakanı Manohar Parrikar ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında bir gazetecinin, “Türkiye’nin Suriye Kürtlerine karşı müdahalesi IŞİD’e karşı sürdürülen savaşa zarar veriyor mu?” şeklindeki sorusunu yanıtladı.

Öncelikle hem Türkiye hem de SDG’nin IŞİD’e karşı savaştaki çabaları ve katkılarını çok takdir ettiklerini söyleyen Carter, “Türkiye’ye, IŞİD’e karşı savaşa odaklanma ve SDG’yle çatışmaya girmeme çağrısında bulunduk” dedi.

ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford’ın dün Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ile görüştüğünü, kendisinin de gelecek hafta Avrupa’da Savunma Bakanı Fikri Işık ile biraraya gelmeyi planladığını kaydeden Carter, “Diğer düzeylerde de görüşmeler olmakta. Türkiye’ye, genel anlamda IŞİD’e karşı gösterdiği çabaları ve sınırla Cerablus arasındaki ve batıya doğru uzanan bölgenin güvenliğini sağlamak için attıkları adımları desteklediğimizi vurguluyoruz ama Cerablus’un güneyine (hareket edilmesi) ve Suriye Demokratik Güçleri’yle çatışmayı değil…” diye konuştu.

SDG içerisindeki YPG unsurlarının Fırat’ın doğusuna çekilme yönünde taahhütte bulunduklarını ve şu anda da bunu yapmakta olduklarının anlaşıldığını ifade eden Carter, bu taahhüdün yerine getirilmeye devam edilmesi gerektiğini vurguladı. Carter, “İki tarafın da birbirleriyle çatışmamasını ve IŞİD’e karşı savaşa odaklanmasını istiyoruz” dedi.

Türkiye’nin SDG’nin YPG kısmı hakkında tarihsel ve pratik endişelerinin bulunduğuna değinerek, Amerika olarak bu durumu tümüyle anladıklarını kaydeden Carter, “Türkiye de IŞİD ile savaşta bizim SDG ile çalışma niyetimiz olduğunu anlıyor” ifadesini kullandı.

SDG içerisindeki YPG unsurlarının nerede olduğunun belirlenmesi noktasında Türkiye ile temas halinde olduklarını söyleyen Carter, “YPG unsurları dahil SDG ile mutabakatımız, YPG’nin Menbic operasyonu sonrasında Fırat’ın doğusuna çekilmesiydi ve çekiliyorlar. Bu durum doğal olarak onları Cerablus bölgesine inen Türk güçlerinden ayıracak. Bizim de desteklediğimiz şekilde, Türk güçleri Cerablus’un kuzeyinde sınır güvenliği sağlama noktasında oldukları yerde kalırsa iki taraf birbirleriyle çatışmaya girmemeli” diye konuştu.

Carter, “Birbirleriyle tarihsel farklılıkları olduğunu anlıyoruz ama Amerika’nın çıkarları çok net. Onlar gibi biz de IŞİD’e karşı koymak istiyoruz ve onlara ‘önceliklerimizi belirleyelim’ çağrısı yapıyor ve sahadaki gerilimi düşürmelerine yardımcı oluyoruz” dedi.

Savunma Bakanı Carter, “Bu gelişmenin neticesinde Rakka’ya yönelik stratejinizi değiştirmiyorsunuz, doğru mu?” şeklindeki bir soru üzerine, “Hayır, stratejimiz çok başarılı. SDG Menbiç’te çok etkili olduğunu kanıtladı. Türkiye de sadece IŞİD’e karşı aşırı derecede etkili bir ortak olmakla kalmıyor, aynı zamanda da NATO müttefiki” diye konuştu

ABD Dışişleri: “Bizimle koordine edilmedi”

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby de, Türk askerleri ile SDG bağlantılı muhalif ve Kürt gruplar arasındaki çatışmalara dair haberleri yakından takip ettiklerini belirterek, “Bu eylemler ABD ile koordine edilmedi ve herhangi bir destek vermiyoruz” dedi.

Kirby, “Bu tür koordine edilmemiş eylemler, Suriye’de IŞİD’i yenilgiye uğratma çabalarında bizi ileriye götürmüyor, fayda sağlamıyor” ifadesini kullandı.

Günlük basın brifinginde konuyla ilgili sorular üzerine Kirby, bölgede gerilimin düşürülmesi çabaları kapsamında Türkiye ve SDG’yle yakın temas halinde olduklarını, sahadaki tüm silahlı grupları “ortak tehdit” IŞİD’e karşı odaklanmayı sürdürmeye çağırdıklarını belirtti.

Kirby, SDG’nin Suriye’de IŞİD’e karşı etkili olduğunu ve onlara desteklerinin süreceğini de kaydetti.

XS
SM
MD
LG