Erişilebilirlik

Carter’dan Rusya’ya: ‘Karşılık Veririz’


Ashton Carter

Rusya’ya ait jetlerin Türk hava sahasını son 24 saatte ikinci kez ihlal etmesinin ardından Washington’dan bu ülkeye yönelik tepkiler sertleşiyor. Amerika Savunma Bakanı Ash Carter, Amerika’nın bir acil müdahale grubunun bölgede olduğunun altını çizerek, bu tür ihlallerin askeri bir yanıtla karşılık bulacağı uyarısı yaptı.

İspanya’da bir askeri hava üssünde konuşan Carter, Rusya’nın adımlarına dikkat etmesi gerektiğini, aksi takdirde yanıt verme haklarını kullanacaklarını söyledi.

Rusya Orta Doğu’da Dinamikleri Değiştirdi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:43 0:00

​Rusya’nın Suriye’deki hava saldırılarını arttırması ve son olarak uçaklarının Türkiye’nin hava sahasını ihlal etmesinin ardından, Amerika Savunma Bakanı Carter, bu ülkeye uyarılarını sertleştirdi. Carter’ın bu son açıklaması Rus savaş uçaklarının Türk hava sahasını ikinci kez ihlal etmesini istiyor. Carter son ihlal haberlerini doğrulamasa da, ne Amerika’nın ne de NATO’nun ikinci bir ihlale hoşgörü göstereceğini söyledi.

“Yanıt veririz” diye konuşan Carter, “Aynı şekilde Türkler de yanıt verir ve vereceklerini de söylediler. Bu ciddi bir mesele, bu meseleyi fazlasıyla ciddiye alıyoruz” dedi.

Moskova’yı Suriye hava sahasını kullanırken diğer ülkelerle angajman kurallarına uymaya çağıran Carter, Türk hava sahasının ihlalini, “ciddi bir şekilde sorumsuz ve profesyonellik dışı davranış” diye niteledi.

Amerikalı ve Rus komutanlar, Suriye’de uçakların yanlışlıkla çatışmaya girmesini önlemek amacıyla geçen hafta güvenli hat üzerinden telekonferans gerçekleştirmişti.

Ancak Savunma Bakanı Carter, geçen haftaki görüşmelerden bu yana Rusya’nın görüşmenin esaslarına uymadığının altını çizdi. Carter Rusya’dan hemen bir açıklama beklediklerini de belirtti.

Rusya’nın Türk hava sahasını ihlali, Obama yönetimince kaygıyla karşılanıyor. Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest da, Amerika’nın bu konuyu başta Türkiye olmak üzere NATO müttefikleriyle görüştüğünü bildirdi. Görüşmelerin aktif bir şekilde devam ettiğinin altını çizen Earnest, acele konuşmak istemediğini, ama Amerika’yla NATO müttefiklerinin, “provokasyon diye nitelediği bu olaydan” ciddi kaygı duyduğunu kaydetti. Earnest, Rusya’nın Esat rejimine destek vererek, kendini Suriye iç savaşının daha fazla içine çekildiğini de vurguladı.

XS
SM
MD
LG