Erişilebilirlik

CANLI BLOG- Dünya: Geç Önlem Alan Tokyo'da Bir Günde En Fazla Vaka

Salı günü itibariyle Corona virüsü salgını nedeniyle acil durum ilan edilen Japonya’nın başkenti Tokyo’da 144 kişi ile bir gündeki en yüksek vaka sayısı kaydedildi. Japonya'da yetkililer Olimpiyatlar'ı iptal etmekte ve önlemler almakta gecikmekle eleştiriliyor


21:52

BM’den Venezuela’ya 90 tonluk Corona yardımı

Birleşmiş Milletler, içinde sağlık, temizlik ve eğitim malzemelerinin bulunduğu 90 tonluk insani yardım taşıyan uçağı Venezuela’ya gönderdi. Uçak, sağlık personeli için 28 bin koruyucu ekipman ve temizlik kitleri gibi malzemeler de içeriyor.

BM, Unicef, Dünya Sağlık Örgütü ve Latin Amerika Sağlık Örgütü gibi uluslararası kuruluşların katkısıyla gönderilen insani yardımlar, Venezuela’daki sağlık sisteminin salgına yanıt verme kapasitesini arttırmayı, sağlık merkezlerinde yaşanan su, temizlik malzemesi ve tıbbi malzeme sıkıntısını gidermeyi ve bazı acil ihtiyaçlara katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Venezuela-Kolombiya sınırı yakınındaki maskeli insanlar
Venezuela-Kolombiya sınırı yakınındaki maskeli insanlar


Venezuela UNICEF temsilcisi Herve Ludovic de Lys, bu yardımların ilk etapta Corona virüsü ile mücadele çerçevesinde 14 hastaneye, 50 sağlık ocağına ve çocuk gelişim merkezlerine götürüleceğini söyledi.

Son 5 yılda 4 buçuk milyon insanın ekonomik gerekçelerle göç etmek zorunda kaldığı Venezuela’da BM raporlarına göre 3 milyon 200 bini çocuk toplam 7 milyon insan, yardıma muhtaç.

Uluslararası sağlık örgütleri tarafından Corona virüsüyle mücadelede Latin Amerika’nın en riskli ülkelerinden biri olarak değerlendirilen Venezuela’da resmi rakamlara göre bugüne kadar 166 vaka tespit edilirken 7 kişi de yaşamını yitirdi.

21:32

Dubai’de Evlenme ve Boşanma İşlemleri Durduruldu

Birleşik Arap Emirlikleri’nden Dubai’de Corona virüsü salgını nedeniyle evlenme ve boşanma işlemleri ikinci bir emre kadar askıya alındı.

Adalet Bakanlığı bu kararın, ”pandeminin yayılmasını önleme amaçlı” olduğunu bildirdi. Bakanlığın internet sitesinde evlilik işlemlerini tamamlayanlardansa aile arasında bile olsa düğün yapmamaları istendi.

Vaka sayısının 2 bin 700’e yaklaştığı Dubai’de en az 12 can kaybı var. Emirlikte ticari faaliyetler 18 Nisan’a kadar durduruldu.

20:43

''Zaman Salgına Müdahalenin Muhasebesini Yapma Zamanı Değil”

Birleşmiş Miletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, uluslararası toplumu Corona virüsü salgınına karşı dayanışma içinde çalışmaya odaklanmaya çağırdı. ”Zaman, dünyanın salgına müdahalesinin değerlendirmesini yapma zamanı değil,” mesajı verdi.

Guterres, ”Bu salgının üstesinden geldikten sonra virüsün nasıl ortaya çıktığını ve yarattığı yıkımın tüm dünyaya nasıl bu kadar kolay yayıldığını tam olarak anlamak için geriye dönüp bakacağımız bir zaman olacak. Ancak o zaman şu an değil,” dedi.

BM Genel Sekreteri Guterres'in açıklaması, Başkan Donald Trump'ın Salı günü Dünya Sağlık Örgütü'nü “Çin odaklı” olmak ve salgının başlangıcında yanlış tavsiyelerde bulunmakla suçlamasının ardından geldi. Dünya Sağlık Örgütü’nü salgına karşı adım atmakta geç kalmakla eleştiren Trump, “Pek çok şeyde haksız çıktılar,” demişti.

Guterres, ”Daha önce eşi benzerini görmediğimiz bu virüs, daha önce görülmemiş türden mücadele gerektiriyor. Açıkça görülüyor ki bu şartlar altında aynı olgusal gerçekler farklı taraflarca, farklı şekillerde yorumlanabiliyor,” ifadelerini kullandı.

BM Genel Sekreteri'nin Perşembe günü Güvenlik Konseyi'nin 15 üyesine Corona virüsü pandemisine ilişkin brifing vermesi bekliyor. Kapalı kapılar ardında yapılması planlanan brifing, Güvenlik Konseyi'nin üyelerinin üçte ikisinin talebi üzerine düzenlenecek.

20:12

Hindistan’da Önlemler Salgının Yoğun Olduğu Bölgelerle Sınırlanabilir

Hindistan’da hükümet, sosyal izolasyonu Corona virüsü salgınının en fazla yayıldığı bölgeler olan Yeni Delhi, Mumbai ve güneydeki birkaç eyaletle sınırlayıp, ülkenin geri kalanında kısıtlamaları gevşetmeyi planlıyor. Amaç, üç haftadır uygulanan sıkı önlemlerin yarattığı ekonomik çöküşü engellemek.

1 milyar 300 milyon nüfuslu Hindistan’da Corona virüsünün yayılmasını önlemek için ülke genelinde alınan önlemler 14 Nisan’da sona eriyor. Başbakan Narendra Modi’nin bu tarihi uzatıp uzatmama kararını bu hafta vermesi bekleniyor.

Ülkedeki birçok eyaletin, salgınla mücadele edebilmek için önlemlerin sürdürülmesini talep ettiğini söyleyen Başbakan Modi, Hindistan’ın çok ciddi bir ekonomik krizle karşı karşıya olduğunun da altını çizdi.

İşlerini kaybeden yoksul göçmen işçilerin ve ailelerinin, kırsalda bulunan evlerine gitmek için boş otoyollarda kilometrelerce yürüdüğünü yansıtan görüntüler, Asya’nın en büyük üçüncü ekonomisini kısmen yeniden faaliyete açma konusunda hükümetin üzerindeki baskıyı arttırdı.

Daha fazla

XS
SM
MD
LG