Erişilebilirlik

CANLI BLOG- ABD: Anma Günü'nde Trump Maskesiz Biden Maskeli

Başkan Trump savaşlarda hayatını kaybeden ABD askerlerinin anıldığı Ulusal Anma Günü törenlerine katıldı ancak Corona salgını törenlerin çehresini de değiştirdi. Trump'ın 2020 seçiminde olası rakibi Joe Biden da 2 ay sonra ilk kez kamuoyu karşısındaydı. Biden'ın Trump'ın aksine maske taktığı görüldü


17:49 22.5.2020

ABD’de Salgında Ölenlerin Anısına Bayraklar Yarıya İndirildi

ABD Başkanı Donald Trump, Corona salgınında hayatını kaybedenlerin anısına Ulusal Anma Günü olan Pazartesi gününe kadar, ülkede üç gün boyunca bayrakların yarıya indirileceğini açıkladı. Buna göre ABD ve ABD’ye bağlı bölgelerde, askeri üsler ve diplomatik temsilciliklerde bayraklar Cuma gününden itibaren yarıya indirildi.

Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Corona virüsü nedeniyle yaşamını yitiren Amerikalılar için üç gün boyunca tüm federal binalardaki bayrakların yarıya indirileceğini bildirdi. ABD Kongresi’ndeki Demokrat Partililer, bu açıklama öncesinde Başkan Trump’a yazdıkları mektupta bayrakların yarıya indirilmesi talebinde bulunmuştu.

Trump, yaptığı yazılı açıklamada, “Ulusumuz Corona virüsü salgınında kaybedilen her yaşamın yasını tutuyor ve çektiği acıları paylaşıyor” dedi. Amerika’nın bu görünmez düşmana karşı birlikte ve kararlı duruşunu sürdüreceğini belirten ABD Başkanı, salgında ölenler ve yakınlarına “Tanrı sizinle olsun” dedi.

Amerika’da bayraklar tüm ulusu etkileyen trajik olaylar sonrasında yarıya indiriliyor. Salgından en çok etkilenen ülkeler arasında yer alan ABD’de yaklaşık 95 bin kişi hayatını kaybetti.

ABD’de her yıl Mayıs ayının son Pazartesi günü Ulusal Anma Günü’nde savaşlarda ölen askerler anılıyor.

16:48 22.5.2020

CDC: ''Corona Virüsü Yüzey ve Hayvanlardan Kolay Kolay Bulaşmıyor''

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'nin (CDC) Corona virüsüne karşı önlemlerle ilgili yayınladığı güncellenmiş rehberinde, virüsün nesnelerden ve yüzeylerden "kolayca bulaşmadığı" ancak bunun mümkün olabileceği belirtildi. Ülke genelinde hareketliliğin yeniden başlamasıyla beraber alınması gereken önlemlerin sıralandığı CDC raporunda virüsün hayvandan insana ya da insandan hayvana bulaşma olasılığının düşük olduğu da kaydedildi.

Rehberin Corona virüsünün nasıl yayıldığına ilişkin bölümünde yapılan değişikliklerle ilgili açıklamalarda bulunan CDC sözcülerinden Kristen Nordlund, virüsün insandan insana yakın temas sonucu bulaştığı yönündeki uyarılarının değişmediğini vurguladı.

Haberin ayrıntıları için tıklayın

23:20 21.5.2020

“New York Haziran'ın İlk İki Haftasında Yeniden Açılabilir”

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, kentte ekonominin Haziran ayının ilk iki haftası içinde yeniden açılabileceğini söyledi.

De Blasio salgın hastalıkla ilgili düzenlediği günlük basın toplantısında, ellerindeki verilerin, New York kentinde ekonomik faaliyetlerin Haziran ayının ilk yarısında yeniden başlatılabileceğine işaret ettiğini söyledi.

New York’ta her dört kişiden biri yiyecek yardımına muhtaç

Başkan de Blasio, New York’ta her dört kişiden birinin yiyecek yardımına muhtaç olduğunu da belirterek, belediyenin 60 günde 32 milyon hazır yemek dağıttığını kaydetti. De Blasio, “Salgın hastalıkla birlikte kentte yiyecek yardım talebi ikiye katlandı. Günde iki milyon kişi yiyecek yardımı alıyor. Bu her dört New Yorklu'dan biri demek” diye konuştu.

New York plajlarında denize girme yasağı

Geçtiğimiz haftalarda hava sıcaklarının aniden artmasıyla New Yorklular'ın kentin plajlarına akın etmeleri yetkilileri yeni önlemler almak zorunda bıraktı.

Bu hafta sonu açılacağı belirtilen kentin plajlarında denize girme yasağı getirildi. Plajların sadece yürüyüş amacıyla bulundukları semt sakinleri tarafından kullanılabileceği belirtildi.

New York’ta son 24 saatte 105 kişi yaşamını yitirdi

New York Valisi Andrew Cuomo, son 24 saatte eyalet genelinde toplam 105 kişinin salgın hastalık nedeniyle yaşamını yitirdiğini açıkladı.

New York'taki son gelişmelerle ilgili haberin ayrıntıları için tıklayın.

20:45 21.5.2020

İbadethanelerin Açılması Taraftarı Olan Başkan Trump'tan Ramazan Mesajı

Başkan Donald Trump, Michigan eyaletine hareket etmeden önce Beyaz Saray'da gazetecilerin sorularını yanıtladı. Trump, Corona salgınının yayılmasını önlemek için alınan önlemlerin gevşetilmesi sürecinde kiliselerin faaliyetlerine yeniden başlamasını sağlamanın özellikle Demokrat Partili eyalet valilerinin öncelikleri arasında yer almamasını eleştirdi.

Başkan Trump Michigan eyaletine hareket etmeden önce gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Başkan Trump Michigan eyaletine hareket etmeden önce gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Trump, ''Ülkemizin normal düzenini geri getirmek istiyorum. Normalleşmek istiyorum. Yapmak istediklerimden birisi de kiliseleri açmak. Çok sayıda Demokrat Partili eyalet valisi, kiliselere saygılı yaklaşım göstermiyor. Kiliselerimizi açmak istiyorum. Pek yakında bu konuda son derece güçlü bir tavır takınacağız'' ifadelerini kullandı.

Başkan Trump, kiliselerin yanı sıra camileri de açmak isteyip istemediği şeklindeki soruya ise ''Buna camiler dahil'' dedi.

Trump, bir gazetecinin ''Ramazan Bayramı'nı kutlayacak Müslümanlar için bir mesajınız var mı?'' şeklindeki sorusuna ise ''Evet. Onlara iyi dileklerimi gönderiyorum. Çok iyi dileklerimi'' yanıtını verdi.

Daha fazla

XS
SM
MD
LG