Erişilebilirlik

CANLI BLOG- Azil Süreci'nde Kamuoyuna Açık Oturumlar Başladı

Ekim ayında resmi olarak başlayan azil sürecinde Kongre'ye kapalı kapılar ardında bilgi veren yetkililer bugünden itibaren basına açık oturumlarda Kongre üyelerinin sorularını yanıtlıyor


Tanıklardan Dışişleri Bakanlığı yetkilisi George Kent açılış konuşmasında Ukrayna’da “ABD için çalışan Amerikalılar’a yine Amerikalılar tarafından saldırılmasından” şikayet etti

Kent, bu durumun ulusal çıkarlara zarar verdiğini söyledi.

Kent, Ukrayna’yı 2014’e kadar yöneten Rusya yanlısı yönetimin yolsuzluklarından ve eski Ukrayna Cumhurbaşkanı Victor Yanukoviç’ten söz etti. Trump’ın eski kampanya yöneticisi Paul Manafort, 10 yıl boyunca Yanukoviç için çalışmıştı.

Manafort, yalan beyan, vergi kaçırma ve Ukrayna’dan elde ettiği 60 milyon dolarlık geliri yurt dışındaki banka hesaplarında tutma suçlarından yedi buçuk yıl hapis cezasına çarptırıldı. Manafort halen cezasını çekmek üzere hapiste bulunuyor.

Kent, ayrıca 2018 ve 2019 yılları boyunca Trump’ın avukatı Rudy Giuliani ve meslektaşları Lev Parnas ile Igor Fruman’ın Ukrayna Büyükelçisi Marie Yovanoviç’i karalama çabalarının farkında olduğunu söyledi.

"Başkan telefonda Ukrayna'dan talep ettiği soruşturmaları sordu"

ABD’nin Ukrayna’da görev yapan en üst düzey diplomatı William B. Taylor, Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu'nda azil soruşturması kapsamında verdiği ifadede, Başkan Trump'ın bir başka diplomatla yaptığı telefon görüşmesinde, Ukrayna'dan talep ettiği soruşturmalarla ilgili soru sorduğunu duyduğunu söyledi.

Taylor, personelinin kendisine, Trump'ın Büyükelçi Gordon Sondland ile Ukrayna lideriyle 25 Temmuz'daki görüşmesinden bir gün sonra telefonda görüştüğünü söylediğini anlattı. Buna göre, Trump telefonda diplomata Ukrayna'dan talep ettiği soruşturmaları sordu, Sondland da Trump'a Ukraynalıların bu konuda adım atmaya hazır olduklarını aktardı.


Taylor, Başkan Trump’ın Ulusal Güvenlik Konseyi’nden Rusya ve Avrupa danışmanı Tim Morrison’la 22 Ağustos’ta yaptığı bir telefon görüşmesinden söz etti.

Taylor, Morrison’un Başkan’ın Ukrayna’ya hiç “destek” göndermek istemediğini söylediğini kaydetti ve bu telefon konuşmasının ardından istifa etmeye hazırlandığını belirtti. Taylor Mayıs ayında Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’ya da ABD’nin Ukrayna’ya yardım politikasında değişiklik olması halinde istifa etmek zorunda kalacağını söylediğini aktardı.

Azil soruşturmasının halka açık ilk oturumunda Demokratlar'ın 45 dakikalık sorgusu sona erdi, bu kez Cumhuriyetçiler beş dakikalık aranın ardından tanıklara 45 dakika boyunca sorular yöneltecek.

Daha fazla

XS
SM
MD
LG