Erişilebilirlik

CANLI BLOG- Azil Süreci'nde Kamuoyuna Açık Oturumlar Başladı

Ekim ayında resmi olarak başlayan azil sürecinde Kongre'ye kapalı kapılar ardında bilgi veren yetkililer bugünden itibaren basına açık oturumlarda Kongre üyelerinin sorularını yanıtlıyor


Azil soruşturmasının halka açık ilk oturumu başladı

Temsilciler Meclisi’nin yürüttüğü, Başkan Donald Trump’ın azliyle ilgili soruşturmanın halka açık oturumları başladı.

Azil soruşturmasında, Başkan Trump’ın Temmuz ayında Ukrayna Cumhurbaşkanıyla yaptığı telefon konuşmasında Ukrayna’ya yapılması planlanan askeri yardımı 2020 seçimlerindeki rakibi Joe Biden ve oğlunun Kiev tarafından soruşturulması koşuluna bağladığı iddiaları ele alınıyor.

Halka açık ilk oturumu Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu Başkanı Adam Schiff açtı.

Haberin ayrıntıları için: https://www.amerikaninsesi.com/a/azil-sorusturmasinin-halka-acik-ilk-oturumu-basliyor/5164149.html?nocache=1

ABD'de başkanlar ve diğer üst düzey yetkililer için azil süreci nasıl işliyor?

ABD'de Azil Süreci Nasıl İşliyor?
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:25 0:00

Daha önce diğer başkanlar hakkında azil soruşturması yapılmış mıydı?

Kongre Amerikan tarihinde yalnızca dördüncü kez görevi başındaki bir ABD Başkanı için azil soruşturması başlatmış oldu. Bunlardan ilki 1868’de Andrew Johnsnon’u ikincisiyse bundan 130 yıl sonra Bill Clinton’u hedef aldı. Ancak her ikisi de Senato tarafından aklandı.

Hakkında azil soruşturması başlatılan eski Başkanlardan Richard Nixon ise 1974’te Watergate skandalı nedeniyle istifa etti. Nixon’un azline kesin gözüyle bakılıyordu.

Açılış konuşmasını Schiff yaptı

Azil soruşturmasında halka açık oturumun açılış konuşmasını İstihbarat Komisyonu’nun Demokrat Başkanı Schiff yaptı. Schiff, konuşmasında daha önceki kapalı oturumlarda ifadelerine başvurulan yönetim yetkililerinin açıklamalarından alıntılar yaptı.

İstihbarat Komisyonu Başkanı, Başkan Trump’ın 25 Temmuz'da Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski ile konuşmasının dökümünden önemli alıntılar okudu.

Daha sonra Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi üyesi Devin Nunes konuştu. Nunes Demokratlar'a yüklendi ve Demokratlar'ı karalama kampanyası yapmakla suçladı.

Daha fazla

XS
SM
MD
LG