Erişilebilirlik

CANLI BLOG- Azil Süreci'nde Kamuoyuna Açık Oturumlar Başladı

Ekim ayında resmi olarak başlayan azil sürecinde Kongre'ye kapalı kapılar ardında bilgi veren yetkililer bugünden itibaren basına açık oturumlarda Kongre üyelerinin sorularını yanıtlıyor


Tanıklardan Dışişleri Bakanlığı yetkilisi George Kent açılış konuşmasında Ukrayna’da “ABD için çalışan Amerikalılar’a yine Amerikalılar tarafından saldırılmasından” şikayet etti

Kent, bu durumun ulusal çıkarlara zarar verdiğini söyledi.

Kent, Ukrayna’yı 2014’e kadar yöneten Rusya yanlısı yönetimin yolsuzluklarından ve eski Ukrayna Cumhurbaşkanı Victor Yanukoviç’ten söz etti. Trump’ın eski kampanya yöneticisi Paul Manafort, 10 yıl boyunca Yanukoviç için çalışmıştı.

Manafort, yalan beyan, vergi kaçırma ve Ukrayna’dan elde ettiği 60 milyon dolarlık geliri yurt dışındaki banka hesaplarında tutma suçlarından yedi buçuk yıl hapis cezasına çarptırıldı. Manafort halen cezasını çekmek üzere hapiste bulunuyor.

Kent, ayrıca 2018 ve 2019 yılları boyunca Trump’ın avukatı Rudy Giuliani ve meslektaşları Lev Parnas ile Igor Fruman’ın Ukrayna Büyükelçisi Marie Yovanoviç’i karalama çabalarının farkında olduğunu söyledi.

Açılış konuşmasını Schiff yaptı

Azil soruşturmasında halka açık oturumun açılış konuşmasını İstihbarat Komisyonu’nun Demokrat Başkanı Schiff yaptı. Schiff, konuşmasında daha önceki kapalı oturumlarda ifadelerine başvurulan yönetim yetkililerinin açıklamalarından alıntılar yaptı.

İstihbarat Komisyonu Başkanı, Başkan Trump’ın 25 Temmuz'da Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski ile konuşmasının dökümünden önemli alıntılar okudu.

Daha sonra Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi üyesi Devin Nunes konuştu. Nunes Demokratlar'a yüklendi ve Demokratlar'ı karalama kampanyası yapmakla suçladı.

Daha önce diğer başkanlar hakkında azil soruşturması yapılmış mıydı?

Kongre Amerikan tarihinde yalnızca dördüncü kez görevi başındaki bir ABD Başkanı için azil soruşturması başlatmış oldu. Bunlardan ilki 1868’de Andrew Johnsnon’u ikincisiyse bundan 130 yıl sonra Bill Clinton’u hedef aldı. Ancak her ikisi de Senato tarafından aklandı.

Hakkında azil soruşturması başlatılan eski Başkanlardan Richard Nixon ise 1974’te Watergate skandalı nedeniyle istifa etti. Nixon’un azline kesin gözüyle bakılıyordu.

ABD'de başkanlar ve diğer üst düzey yetkililer için azil süreci nasıl işliyor?

ABD'de Azil Süreci Nasıl İşliyor?
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:25 0:00

Daha fazla

XS
SM
MD
LG