Erişilebilirlik

‘Çankaya’da Kim Aday Yapılırsa Seçilir Anlayışı Yanlış’


Filiz Kerestecioğlu

HDP Ankara Milletvekili ve Çankaya Belediye Başkan adayı Filiz Kerestecioğlu, batıdaki pek çok yerleşim yerinde aday göstermemelerine rağmen seçmen profili itibariyle CHP’nin ön planda olduğu Çankaya ilçesinde neden aday olduğunu “Kim aday yapılırsa, kimi gösterirseniz seçilir anlayışı yanlış” diye açıkladı.

Kerestecioğlu, VOA Türkçe’nin de aralarında bulunduğu bir grup basın mensubuyla bir araya geldi ve Çankaya adaylığı çerçevesinde soruları yanıtladı.

HDP’li Kerestecioğlu, yerel seçimler sürecinde ciddi baskılar altında kampanya çalışmaları yapabildiklerini belirterek, HDP’nin son üç yıldır kriminalize edilmeye çalışıldığını ve hedef gösterildiklerini dile getirdi.

Kerestecioğlu, HDP’nin muhalefet cephesinde ittifak ortağı olmamasına rağmen bazı yerlerde aday çıkarmamasıyla dikkat çekmesi konusundaki soruyu da yanıtlayarak, “Bölgede kazanacağız, batıda AKP-MHP ittifakına kaybettireceğiz. Demokratik siyasete kapı aralayacağız. Nerede uygun görüyorsak orada insanları destek vermeye davet edebiliriz ancak bu ittifak değil. Belki demokrasi ittifakı diyebiliriz” ifadesini kullandı. Ancak bu noktada neden Çankaya’da aday olduğu sorusuna karşılık Kerestecioğlu, muhalefet elindeki Ankara’da Çankaya, İstanbul’da Kadıköy gibi yerlerde alternatif isimlere şans verilmediğini kaydetti. Örneğin buralarda kadın aday gösterilmediğini belirten Kerestecioğlu, neden aday olduğunu “Çankaya’da ise ‘kimi koyarsanız koyun seçilir’ anlayışına karşıyız” sözleriyle anlattı.

HDP Çankaya Belediye Başkan Adayı Filiz Kerestecioğlu VOA Türkçe muhabiri Yıldız Yazıcıoğlu'yla
HDP Çankaya Belediye Başkan Adayı Filiz Kerestecioğlu VOA Türkçe muhabiri Yıldız Yazıcıoğlu'yla

Kerestecioğlu, AKP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı adayı Mehmet Özhaseki’nin muhalefet partisi adaylarına yönelik 1 Nisan’dan sonra “belediyede terör örgütü bağlantılı militanlar çalışacak” yönündeki sözlerine de tepki gösterdi. Kerestecioğlu, “Militan dediğini duyduğumda acaba hızlı fatura dağıtılmasını mı kast ediyor diye düşündüm. Kendilerinin IŞİD militanlarıyla deneyimleri mi olmuş? Böyle siyaset yürütülmez. Çay fırlatılarak, karalayarak siyaset yürütülmez. Geçenlerde HDP seçmeni bir kadın isyan ediyordu, ‘Oğullarımı askere gönderdim, vergimi veriyorum. Ben niye terörist oluyorum’ diye. HDP olarak daha kaç kere sınanacağız. 6,5 milyon oydan bahsediyoruz. Şiddete başvurmadan açıklanan her düşünce şoke edici de olsa açıklanır. Farklı siyasi düşünceleri tartışabiliriz ki aslında geçmişte tartışılabiliyordu” diye konuştu.

‘Çankaya’da Kim Aday Yapılırsa Seçilir Anlayışı Yanlış’
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:05:57 0:00

“İnşaat rantına dayalı belediyeciliğe karşıyız”

Kerestecioğlu, nasıl bir belediyecilik vaat ettiğine ilişkin görüşlerini de açıklayarak, Çankaya ilçesinde tarım faaliyeti yapılmasını sağlamak istediğini ifade etti. Kerestecioğlu, “Buranın üçte biri tarım ve hayvancılığa müsait. Yüzde 22’si tarım, yüzde 11’i yeşil alanlar ve meralar olan bir ilçe. Kooperatifler aracılığıyla, üreticiden tüketiciye şeffaf, denetlenebilir bir gıda zinciri kurulabilir. İmrahor Vadisi’nde sırtınızı SİMPAŞ, yüzünüzü ODTÜ ormanlarına dönerseniz, güzel bir tarım arazisi. 5 yıldır bomboş duran Maltepe’de Çankaya Çarşı kooperatiflere verilebilir. Kadınların işletebileceği semt pazarına dönüşür, halka doğrudan, ucuz gıda sağlanır. Ankara’daki 20 tarım ürünü Türkiye için öncü. Bunu başkan adayı olduktan sonra öğrendim ve benim içimden çiftçi çıktı. Beni ileride çapa yaparken o alanlarda görebilirsiniz” dedi.

İnşaat rantına dayalı olmayan belediyecilik anlayışını ortaya koymak üzere kampanya sürecini yürüteceğini belirten Kerestecioğlu, Ankara’nın inşaat çalışmalarıyla ilgili imar anlayışından kurtulması gerektiğini kaydederek, “2019 Şubat ayında Çankaya Belediye Meclisi’ndeki 24 gündem maddesinden 11’i ve Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 154 gündeminden 188’i imar değişikliği ile ilgili olmuş. Ankara, bin kişi başına düşen alışveriş merkezi alanında 284 metrekareyle Türkiye’de birinci” bilgilerini paylaştı.

Kerestecioğlu, ayrıca Çankaya’da belediye tarafından 2018 yılında 140 bin metrekare arsa satıldığını söyleyerek, bunun yerine rahatlıkla tarım projeleri yürütülebileceğini de dile getirdi.

“Hanımlar değil kadınlar kahvesi olabilir”

HDP’den vekil seçilmesi öncesinde Türkiye’de kadın hakları savunuculuğuyla tanınmış olan Kerestecioğlu, siyaset ve belediye hizmetlerinde kadın meselesini de değerlendirdi.

Kerestecioğlu, Türkiye siyasetinde kadınlara adeta görünmez muamelesiyle yaklaşıldığını belirterek, “Her partide alanlarda çalışanlar kadınlar olduğu halde rakamları sizler de biliyorsunuz. Örneğin AKP’de 1297 adayından sadece 24’ü, CHP’de 904 adayından 48 kadın. HDP’de 251 yerin tamamında kadınları eş başkan adayı olarak gösterdi” dedi. Kerestecioğlu, kadın olması dolayısıyla AKP’nin Çankaya adayı Amber Türkmen’e de başarılar diledi.

Belediyecilikte “hanımlar lokali”, “hanımlara ayrılmış hizmet günü” gibi mevcut durumunu da eleştiren Kerestecioğlu, “Bu hizmetleri sunanlar da herhalde Binali Yıldırım gibi ‘İtaat et, rahat et’ diyorlardır. Hanım sözü zaten kadın cinsiyetini yok sayıyor. Bunlar kadınları toplumsal cinsiyet rollerinin içerisine kadınları hapsetmeye çalışan anlayışın göstergesi. Ama kadınlar kahvesi açılabilir, hoş bir şey olur” diye konuştu.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 28 Mayıs-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:36 0:00
XS
SM
MD
LG