Erişilebilirlik

Can Ünver: 'Aşırıcılığın Artması Çok Tehlikeli'


Ankara’daki Uluslararası İlişkiler ve Stratejik Analizler Merkezi Göç Enstitüsü Başkanı Can Ünver, insanlığın karşı karşıya olduğu bunca önemli ve çözüm bulunamayan sorun varken, insanları dini kullanarak veya başka yollarda kışkırtmak kabul edilemez bir olay.

Provakasyona şiddet kullanarak tepki gösterilmesini de eleştiren Can Ünver, İslam’ın terörle birlikte anılmasının da çok acı olduğunu söylüyor. Dine hakaret edilmesinin “kabul edilemez” olduğunu vurgulayan Can Ünver son yıllarda ırkçılıktan dini teröre geçildiğini kaydediyor.Göç Enstitüsü Başkanı Dr. Can Ünver aynı zamanda Mersin’deki Toros Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde Yardımcı Doçent. Ünver, Türkiye’de Hazreti Muhammed’i aşağılayan amatör Amerikan filmine aşırı tepki olmamasını memnunlukla karşıladığını belirtiyor ve bunun nedeni “nüfusu müslüman olan diğer ülkelerle aramızdaki gelişmişlik, uygarlık farkı” diyor.

Bu yüzden yasaklama ve sansüre gidilmesinin kesinlikle yanlış olacağını belirten Can Ünver, ifade ve fikir özgürlüğünü kısıtlamanın doğru olmayacağını, günümüzde internet ve sosyal medya aracılığıyla herkesin her habere ve filme ulaşabildiğini hatırlatıyor.
Uluslararası İlişkiler ve Stratejik Analizler Merkezi Göç Enstitüsü Başkanı Can Ünver’le Amerika’nın Sesi’nden Hülya Polat’ın yaptığı söyleşiyi dinlemek için:

lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:00 0:00
Linki indirmek için
XS
SM
MD
LG