Erişilebilirlik

Camp David'deki G8 Zirvesinin Yankıları Sürüyor


Euro krizi ile Yunanistan’ın durumunun gündemi belirlediği zirvede Almanya Başbakanı Angela Merkel bir yandan borca dayanan ekonomik büyümeyi reddederken, öte yandan başta Yunanistan olmak üzere Euro bölgesindeki borç krizinin aşılması için katı bir bütçe disiplinine destek verdi

Merkel’in ABD Başkanı Obama ve Fransa Cumhurbaşkanı Hollande’nın önerilerini kabullenen tavrı Sekizler Grubu tarafından bundan sonra izlenecek ekonomi politikaları konusunda daha uzlaşmacı olacağı şeklinde yorumlandı. Ancak zirveye hakim olan uyumlu atmosfere rağmen, Merkel’i Almanya dönüşünde zor bir dönem bekliyor. Alman gazetelerinde öne çıkan yorumlarda, yedi yıldır iktidarda olan Merkel’in siyasi kariyerinin en sıkıntılı günlerini yaşadığı ve koltuğunun çok ciddi bir şekilde sallandığı belirtiliyor.

Merkel'in geçen hafta yapılan Kuzey Ren Vestfalya eyalet seçimlerinden yenilgiyle çıkan ve veliahtı olarak tanımlanan Norbert Röttgen'i kovarcasına Federal Çevre Bakanlığı’ndan azletmesi, Hristiyan Birlik Partisi’nde büyük tepki yaratırken, muhalefetdeki Sosyal Demokrat Parti'den erken seçim çağrısı geldi. Almanya’nın çok önemli bir dönemde siyasi olarak bloke olduğunu ve Merkel hükümetinin Euro krizi, eğitim ve sağlık gibi güncel konularda karar alamayacak duruma geldiğini öne süren sosyal demokrat SPD'nin Genel Başkanı Sigmar Gabriel, siyasi kördüğümü sadece erken seçimin çözebileceğini savundu. Muhalefetdeki diğer partiler SPD’nin erken seçim çağrısına şimdilik destek vermezken, yapılan son anketler Merkel’e desteğin kamuoyunda da azaldığını gösteriyor.

Kuzey Ren Vestfalya seçimlerinin galibi ve SPD'nin Eyalet Başbakanı Hannelore Kraft seçim sonrası en çok konuşulan ve sevilen siyasetçi oldu. Kraft, bugün doğrudan başbakanlık seçimi olsa yüzde 43, Başbakan Merkel ise yüzde 34 oy alabilecek. Berlin’deki siyasi gözlemciler, Merkel’in son yıllarda ekonomi politikalarındaki başarısı ve Almanya’yı Euro krizinde daha da güçlü bir konuma getirmesine rağmen, kamuoyundaki siyasi atmosferin, Fransa’daki seçimin de etkisiyle Merkel’e karşı ve Almanya’nın zirvesinde değişimden yana bir sürece girdiği ve Eylül 2013’de planlanan federal seçimlerde CDU’nun olası yenilgisiyle Merkel’in siyasi hayatının da biteceği görüşünde birleşiyor.

Öte yandan bir diğer kamuoyu araştırmasının sonucuna göre, Almanya’da halkın yüzde 62’si Yunanistan’daki krizin Almanya’nın devlet borçlarının altında kalmasına yol açabileceğinden endişe ediyor. Ankete katılanların yüzde 66’sı da Yunanistan’ın Euro’dan çıkarılmasını ya da kendisinin çıkmasını istiyor.


XS
SM
MD
LG