Erişilebilirlik

Cameron Ek Güvenlik Önlemlerinin Alınacağını Açıkladı


Cameron Ek Güvenlik Önlemlerinin Alınacağını Açıkladı

İngiltere Başbakanı David Cameron asayişin sağlanması için yeni önlemler alınacağını açıkladı.

Parlamento’nun olağanüstü toplantısında konuşan Cameron, polise gençlerin maskelerini çıkartma yetkisi verilebileceğini ve örgütlenmek için kullandıkları sosyal medya sitelerinin geçici olarak etkisiz hale getirilebileceğini söyledi. Başbakan Cameron ayrıca Londra’da sevkedilen 16 bin polisin görev süresinin birkaç gün daha uzatılabileceğini ve askerlerden de destek istenebileceğini kaydetti.

Başbakan Cameron, olayların siyasi veya protesto amaçlı olmadığını, şiddeti yücelten bir kültürün yansıması olduğunu belirtti. Olaylardan sokak çetelerini sorumlu tutan İngiltere başbakanı bu sorunla mücadele etmiş Amerikan kentlerinden de bilgi alacağını anlattı.

Cameron, İngiltere’de “sokaklarda bir korku kültürünün var olmasına izin vermeyeceklerini,” söyledi ve yağmalama olaylarına karışanların yakalanıp yargılanacağını vurguladı.

Dört gündür devam eden yağmalama ve kundaklama olaylarının arından İngiltere’de Çarşamba gecesi nispeten sükûnet sağlandı. Binlerce polis, Londra, Manchester, Liverpool ve Birmingham’de devriye gezmeye devam ediyor.

Öteyandan Perşembe günü Londra’da olaylara karıştığı sanılan kişilerin evlerine baskın düzenlendi; en az 100 tutuklama emrinin hazırlanacağı açıklandı. Olayların başladığı Cumartesi gününden bu yana 1200 kişi tutuklandı. Olaylar, Londra’nın çeşitli etnik azınlıkların yaşadığı Tottenham semtinde 29 yaşındaki bir kişinin polis tarafından vurulması üzerine patlak vermişti.XS
SM
MD
LG